Piedzimt caur mammas vēderu. Ko ķeizargrieziena laikā izjūt bērniņš
Foto: Shutterstock
Lai arī Latvijā pašlaik ar ķeizargrieziena palīdzību pasaulē nāk aptuveni katrs piektais mazulis, dzemdību sagatavošanas kursos joprojām reti ir pieejama skaidrojoša informācija par ķeizargrieziena norisi, kā arī to, ko tas nozīmē mammai un bērnam. Drīzāk jau pašas operācijas pieminēšana mēdz izskanēt kā kaut kas tāds, par ko labāk nedomāt un nerunāt. Tomēr arī tad, ja gatavojas dabiskām vaginālām dzemdībām, ieteicams iegūt informāciju par to, kas notiek ķeizargrieziena operācijā.

Psiholoģijas centra "Līna" vadītāja un veidotāja, psiholoģe Vita Kalniņa laidusi klajā grāmatu "Pirmās attiecības cilvēka dzīvē". Jau iepriekš portāla "Cālis" lasītājiem bija iespēja ieskatīties grāmatas fragmentā, kurā tika runāts par vīrieša bailēm un sievietes gaidām no partnera grūtniecības laikā. Šo rakstu atradīsi te. Savukārt šoreiz vari lasīt par ķeizargriezienu un to, ko šādas nākšanas pasaulē laikā izjūt mazulis.

"Tas, kā jūtas sieviete, atkarīgs no dažādiem faktoriem. Viens no tiem: vai ķeizargrieziens bijis plānots – kā ārsta ieteikums vai sievietes izvēle. Ja tā, tad mammai lielākoties ir bijusi iespēja noskaidrot, kas un kā notiks, kā arī emocionāli tam sagatavoties. Tas parasti atvieglo spēju pieņemt notiekošo. Tomēr arī šādā situācijā iespējams, ka ne visam viņa ir bijusi gatava, un var piedzīvot izbīli. Pieņemot lēmumu, ir vērts uzdot sev un arī ārstam nozīmīgus jautājumus – kādi būs ieguvumi, kādi riski un kādas ir alternatīvas?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!