Kāds tēvs vēršas pēc padoma portālā "Fatherly": "Mana astoņgadīgā meita Vecgada naktī ļoti vēlas sagaidīt pusnakti. Sieva uzskata, ka tas nesagādātu nekādas problēmas, taču es neesmu par to pārliecināts. Es labprātāk viņai liktu iet gulēt ierastajā laikā, taču, neskatoties uz savu nostāju šajā jautājumā, jūtos vainīgs par to, ka pat svētkos nepieļauju izņēmumus. Kāds būtu pareizā rīcība šādā situācijā?"
Atbild portāla "Fatherly" eksperts un redaktors Patriks Kolemans.
"Tev ir pilnīga taisnība. Ja jūs nolemjat likt meitu gulēt viņai ierastajā laikā arī Vecgada naktī, tas jums krietni atvieglos pēcsvētku dienu," uzsver Kolemans. "Neviens no vecākiem nevēlas pirmo jaunā gada dienu pavadīt cīnoties ar kaprīzu, emocionālu astoņgadnieci. Taču, ja ļausiet viņai palikt nomodā līdz pusnaktij, jūsu pirmā diena jaunajā gadā būs pilna asaru un bļaušanas."
Kolemans uzsver, ka bērniem ir nepieciešams strikts miega režīms. Un, iestājoties svētkiem, vajadzība pēc tā nepazūd. Taču, ja miega režīms tiek nobīdīts, tas ietekmē arī miega kvalitāti. Savukārt, kad bērna miega kvalitāte pasliktinās, viņiem ir tendence kļūt niķīgiem un kašķīgiem.
Taču, jāatzīst, ka svētku brīvdienas ļoti bieži bērnu dzīvē ievieš haosu un izjauc visu iepriekš izveidoto režīmu. Brīvlaikā notiek daudz dažādu pasākumu, ģimene daudz vairāk laika pavada ārpus mājas un arī uz skolu nav jāiet, līdz ar to vecākiem šķiet loģiski nobīdīt gulētiešanas laiku pa stundu, divām vai pat trim vēlāk. Lai vai kā, Kolemans atgādina, ka nobīdes no režīma pagrūtina ieiešanu tajā atpakaļ. "Daudzas reizes esmu pats nonācis šādā situācijā – es arī esmu gribējis, lai maniem bērniem ir iespēja piedzīvot Jaungada svinēšanas priekus visā to krāšņumā. Taču ir arī citi veidi, kā palīdzēt viņiem piedzīvot šo prieku, piemēram, ģimenes lokā Jauno gadu sagaidīt pāris stundas ātrāk, tādā veidā ļaujot bērnam piedzīvot to svētku prieku, ko citādāk viņš nogulētu. Tajā pašā laikā tas ļaus viņam ievērot ierasto miega režīmu. Vai tas šķiet savādi? Mums, iespējams, taču bērnus tas diži nesatrauc," viņš skaidro.
Tālāk lasi "Cālis" rakstu apkopojumu, kurā atradīsi vēl citus noderīgus padomus un idejas Jaungada sagaidīšanai kopā ar bērniem visos vecumos.
Mazulim pirmā Jaungada sagaidīšana: kā izvairīties no kļūdām
Kad bijām maziņi, bet mūsu sapņi – lieli, mēs jauno gadu gaidījām ar trīcošu sirsniņu. Bet tagad mūsu ģimenes kompānijai pievienojušies tie, kuri gaida burvību, un pirmo reizi mēs jaunu gadu grasāmies sagaidīt jaunā sastāvā.
Harija Potera lidojums un citas jautras spēlītes bērniem Vecgada vakaram
Ja pavadot veco un sagaidot Jauno gadu, ciemiņu vidū būs arī kāds mazāks vai lielāks pulciņš bērnu, noteikti jāpadomā, kā garās svinības padarīt jautrākas. Turklāt arī pieaugušajiem dažreiz nenāktu par ļaunu atkal ļauties pašiem būt bērniem un pajautroties, ne tikai sēdēt pie galda. Piedāvājam idejas jautrai svētku vakara pavadīšanai, ja vien pats jau neesi izveidojusi svinību plāniņu.
Tavas ģimenes papildinājumam gaidāms pirmais Vecgada vakars. Kā nenošaut greizi, lai nesabojātu svētkus pašiem, bērnam un, iespējams, vēl virknei citu svinētāju? Tematu aplūko jeb padomus, kā nepieļaut kļūdas, portāls "Parents".
Kā Jaunā gada naktī pareizi ievēlēties īsto vēlēšanos?
Kāpēc gan vieniem vēlēšanās piepildās, bet citiem, savukārt, nepiepildās? Un kāpēc ne visas mūsu vēlmes īstenojas? Tādēļ, ka viss nav atkarīgs no Ziemassvētku vecīša. Vēlmju piepildījums ir atkarīgs no mums pašiem. Portāls Parents.ru aplūko, kas jādara, lai Jaunā gada naktī iedomātās vēlmes piepildītos. Padomus sniedz laika menedžmenta trenere vecākiem un bērnu agrīnās attīstības speciāliste Vera Malašenkova.
Kāpēc bērna dzīvē svētku svinēšanai ir liela nozīme
Ziemassvētki nule kā pavadīti, bet priekšā Jaunā gada sagaidīšana. Ir vecāki, kuri šos svētkus vēlas pavadīt bez atvasēm, tos atstājot, piemēram, vecvecāku aprūpē. Protams, arī vecākiem ir tiesības atpūsties no nogurdinošās ikdienas, tomēr svētku svinēšana īpaši nozīmīga ir tieši bērniem. Kādēļ? Par to informatīvajā materiālā "Vēstules vecākiem" stāsta Labklājības ministrijas speciālisti.
Svētki jo īpaši palīdz bērniem orientēties dzīvē. Svētku dienas, piemēram, Līgo vakars, Ziemassvētki, Vecgada vakars vai Lieldienas iedala gadu pārskatāmos posmos. Tieši ar šiem svētkiem ir saistītas daudzas pasakas un paražas, kas atspoguļo mūsu kultūru un, protams, mūsu attieksmi pret dzīvi. Un bērns ierauga ģimeni pavisam citādā gaismā kā personisku kopienu. Visus apvieno šīs skaistās atmiņas par kopīgi piedzīvoto, smiekliem, jautrību un prieku.
Mazulis Jaunā gada naktī: svētki vai režīms
Daudziem vecākiem šķiet, – ja bērnu nenoliks gulēt, viņa bateriju uzlāde varētu pietikt trim diennaktīm. Taču Jaunā gada nakts šo mītu var apgāzt. Pusnaktī ķirbis pārvēršas ne tikai karietē, bet arī mazulis mainās līdz nepazīšanai. Vai ir vērts riskēt, svētkos bērnam ļaujot neiet gulēt?
Par plusiem un mīnusiem saistībā ar režīma ievērošanu vai neievērošanu Jaunā gada naktī "Letidor" stāsta bērnu aprūpes speciālisti.
Svētki nav garants, ka nepiezagsies slimība. Rīcība, ja brīvdienās saslimst bērns
Ilgi gaidītās Ziemassvētku brīvdienas pienākušas – ar sapostu māju, sarūpētām dāvanām pie izpušķotas eglītes un bagātīgi klātiem galdiem. Prieks būs gan pieaugušajiem, gan bērniem, tomēr neviens gads vēl nav pagājis, ka kādu mazo cilvēciņu nebūtu skārusi slimība.
Diemžēl, bet svētki nav garants, ka ar veselību nevar nekas atgadīties, tāpat vēlreiz un vēlreiz jāatgādina par elementāriem drošības pasākumiem, ko nereti svētku burzmā pieaugušie vienkārši piemirst. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti stāsta par to, ko darīt, ja bērns svētku laikā saslimis un ko noteikti vēlreiz būtu sev jāatgādina pieaugušajiem, kuri ir atbildīgi par mazajiem svētku svinētājiem.