Foto: Laura Grīnvalde

Meteņa laikam īsteni piederas plānu kaldināšana, tādēļ nav brīnums, ka tieši šajā baltu gadskārtā tiek izziņots jauns pasākums, kas savu piedzimšanu piedzīvos citā svarīgā laika rata pieturā – Ūsiņa laikā: 11.maijā Cēsu Pils parkā veselības prakšu un seno zināšanu cienītājus aicina festivāls "Spīdolas salidojums". Par to iztaujāju pasākuma rīkotājas – astroloģi, "Rituālu grāmatas" autori Aiju Austrumu, "Dzīvesziņas gadagrāmatas" sastādītāju fotogrāfi Lauru Grīnvaldi, baltu godu un rituālu vadītāju Māru Branti un festivāla producenti Jolantu Sausiņu.

Vispirms – kāpēc Spīdola un kāpēc salidojums?

Aija: Baltu zemēs izsenis dzīvojuši burtnieki, zintnieki un zāļu sievas. Spīdolas tēlā apvienojas viedums un daile, mērķtiecība un spīva pastāvēšana cauri visādiem laikiem. Mūsu uzdevums ir šo viedu uzturēt, celt gaismā senču zināšanas, papildināt ar jaunlaiku atklājumiem un integrēt tajās labāko no citām kultūrām.

Savukārt salidojums – tā ir iespēja sastapties, saredzēties. Būt starp domubiedriem.

Kas jums liek domāt, ka šādas ievirzes pasākums potenciālajiem apmeklētājiem varētu šķist interesants?

Jolanta: Festivāls ir radies kā atbilde pieprasījumam pēc veselīgām un tradīcijās balstītām zināšanām. Festivāla dalībnieki (vairāk nekā 100) – Latvijas tautas tradīciju pratēji, fiziskās un emocionālās veselības prakšu meistari (pirtnieki, astrologi, rituālu vadītāji, joga, cigun, biodeja un vēl, un vēl) – nodrošinās meistarklases un individuālas konsultācijas, rosinot cilvēkus izzināt sentautu gudrības, izzināt sevi, parūpēties par savu fizisko un emocionālo veselību un labklājību. Festivālu papildinās kultūras programma un amatnieku tirgus.

Kas ir "Spīdolas salidojuma" mērķi?

Aija: Mērķi ir vairāki. Pirmām kārtām – iepazīstināt ar senajām zināšanām, kā dzīvot saskaņā ar dabas un sava ķermeņa ritmu, stiprinot veselību un uzlabojot dzīves kvalitāti. Dot iespēju katram klātienē sastapt savu meistaru, astrologu, pirtnieku, dziednieku, masieri, savu skolu vai grupu, kur turpināt mācības un nodarbības. Un, protams, celt gaismā senču tradīcijas, piedalīties kopīgā baltu gadskārtu ugunsrituālā un izjust tā jaudu. Un pēdējais, bet ne mazssvarīgākais – kliedēt priekšstatu par ezoteriku un dažādu tās nozaru praktiķiem kā par māņiem un šarlatāniem.

Jūs minat gadskārtu ugunsrituālu. Pastāstiet sīkāk!

Māra: Ap 11.maiju – festivāla norises dienu – ir gaismas nesēja Ūsiņa laiks, viens no astoņiem Saules gada pieturas punktiem baltu kalendārā. Par Ūsiņa tradīcijām būs viena no Spīdolas salidojuma lielajām lekcijām, meistardarbnīcā kopā gatavosim šā laika tradicionālo ēdienu pantāgu un festivāla kulminācijā vienosimies jaudīgā ugunsrituālā, ieliekot labus, gaišus pamatus šīs vasaras enerģijām.

Aija: Salidojuma diena iekrīt zīmīgā datumā – 11 numeroloģijā ir Meistara skaitlis, bet 5 – komunikācijas skaitlis, un tāda arī būtība – rosīgas klātienes tikšanās ar meistariem. Savukārt Taro numeroloģijā 11 ir Spēks, bet 5 – Rituāla veicējs.

Kāpēc tieši Cēsis?

Laura: Cēsu Pils parks ir brīnišķīga vieta pasākumiem, tas jau sākotnēji plānots kā veselības atgūšanas vieta, turklāt šeit ir arī Riekstu kalns – senču pilskalns. Cēsis ir arī Vidzemes viducī, un šajā pusē šādi pasākumi nav iepriekš rīkoti. Taču arī Vidzemē ir brīnišķīgi meistari, un mēs gribam viņus celt gaismā! Lai vidzemnieki zina, ka nav obligāti jābrauc uz Rīgu, lai saņemtu konsultāciju vai tiktu pie seansa. Bet, protams, būs dalībnieki arī no citām Latvijas malām – daudzus no viņiem pazīstam arī kā Orākuls.lv viesautorus. Šī būs iespēja iepazīties klātienē un uzdot savus jautājumus!

Tātad – lekcijas, meistardarbnīcas, individuālās konsultācijas, Ugunsrituāls. Kas vēl?

Jolanta: Līdzās tam pasākumā darbosies tirdziņš, kur varēs iegādāties oriģinālus meistaru darinājumus veselībai, skaistumam, rituāliem un garīgajām praksēm. Savukārt salidojumu noslēgs spēka dainu sadziedāšanās kopā ar Cēsu amatiermākslas kolektīviem. Jo labāk mēs un mūsu bērni pārzināsim tautas tradīcijas, jo veselīgāka, viedāka un veiksmīgāka būs mūsu nācija. Caur tradīcijām mēs apvienojam dažādu cilvēku intereses tautas mākslās – tautas dejā un dziesmā, latvju rakstos, senajās rūnās, pirts rituālos, parunās, pareģošanā. Visos latviskajos saulgriežu svētkos mēs zīlējam nākotni, veicam dažādas darbības, lai veicinātu savu un tautas labklājību. Šī būs diena, kurā visas zināšanas satiksies vienkopus, radot vienotu veselumu, veicinot izpratni un mainoties zināšanām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!