Sākot ar 2019. gada 1. jūliju, visiem jaundzimušajiem bērniem Latvijā no bērna 48. līdz 72. dzīves stundai veiks asins piliena skrīningu sešām slimībām līdzšinējo divu vietā. Asins parauga paņemšanu no bērna papēža veiks visas dzemdību nodaļas Latvijā, nosūtot asins paraugu uz Bērnu slimnīcas laboratoriju, kas piecu darba dienu laikā pēc parauga saņemšanas veiks analīzes fenilketonūrijas, iedzimtas hipotirozes, cistiskās fibrozes, iedzimtas virsnieru garozas hiperplāzijas (21. hidroksilāzes deficīts), galaktozēmijas un biotinidāzes deficīta agrīnai diagnostikai, vēsta Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS).
"Dažiem bērniem, kuri piedzimstot izskatās veseli, vēlāk var attīstīties slimības pazīmes, kas ir potenciāli bīstamas dzīvībai. Tādēļ ir būtiski tās savlaicīgi atklāt, lai sāktu ārstēšanu. Savlaicīga šo slimību ārstēšana var nodrošināt bērnam iespējami labāku dzīves kvalitāti," skrīninga nozīmi skaidro pediatre ar specializāciju retajās slimībās dr. Madara Kreile.
Līdz šim Latvijā tika veikts skrīnings divām slimībām – fenilketonūrijai un iedzimtai hipotireozei. Papildu vēl četru slimību diagnostika tiks veikta no tā paša asiņu parauga, kuru līdz šim izmantoja šo divu slimību skrīningā. Asins parauga paņemšana bērnam nerada nekādu kaitējumu.