<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@mero_dnt"> Chinh Le Duc </a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Modernā medicīna dara brīnumus, tomēr visā pasaulē nemitīgi pieaug arī interese par senajām mācībām, kas gadsimtiem ilgi cilvēkiem palīdzējušas saglabāt un nostiprināt veselību. Viena no pašām iedarbīgākajām, pilnīgākajām mācībām ir Indijas tradicionālā medicīna – ājurvēda.

Apgāds "Lietusdārzs" laidis klajā Āčarjas Balkrišnas grāmatu "Praktiskā ājurvēda", kas guvusi popularitāti ne tikai Indijā, bet arī visā pasaulē un tulkota daudzās valodās. Autoram izdevies senās zināšanas un norādījumus padarīt tuvus mūsdienu lasītājam. Latvijas Universitātes Starptautiskā Indijas studiju institūta vadītājs profesors Dr. med. Valdis Pīrāgs grāmatas latviešu izdevuma priekšvārdā kodolīgi raksturo ājurvēdas būtību: "Indijas tradicionālā medicīna jeb ājurvēda ir viena no vissenākajām strukturētajām mācībām par veselības saglabāšanu un nostiprināšanu. Tā skaidro slimības rašanos kā progresējošus līdzsvara traucējumus organisma pašregulācijā. Ājurvēdiskās ārstēšanas mērķis ir ar diētas, fizikālo procedūru un augu preparātu palīdzību atjaunot dabisko iekšējo regulāciju. Ļoti svarīgi ir saprast, ka ājurvēdiskā ārstēšana ir apvienojama ar modernās medicīnas ārstēšanas metodēm. Šo strauji attīstošos koncepciju dēvē par integratīvo medicīnu.

Veselīgs ēdiens, veselīgs miegs un veselīga dzimumdzīve ir galvenie veselības balsti. Turklāt ēdiens nav tikai enerģijas un vielmaiņas izejvielu avots, tas regulē arī endokrīnās, imūnās un nervu sistēmas aktivitāti. Slimības rodas arī tad, ja cilvēks neizprot un neievēro diennakts un gadalaiku ritmu. Veselīgs ēdiens, pareiza elpošana un līdzsvarota apziņa ir spēcīgi organisma atjaunošanās stimuli."

Grāmatas autors, indiešu garīgais skolotājs Āčarja Balkrišna, dzimis 1972. gadā un Varanasi klasiskā veidā apguvis Sankhja jogu, ājurvēdu un sanskritu. Līdzās ājurvēdas mācīšanai un popularizēšanai teorētiskā formā Āčarja Balkrišna kopā ar savu guru Svāmī Ramdevu ļoti veiksmīgi to izmanto dziedniecības praksē. Viņu nodibinātais sākotnēji nelielais uzņēmums izaudzis par lielu kompāniju, kam pieder vairākas slimnīcas un poliklīnikas, kurās ārstē pacientus ar tādām hroniskām slimībām kā cukura diabēts, osteoartrīts, podagra, bronhiālā astma, migrēna un arteriālā hipertensija. Veiksmi lielā mērā nodrošināja jauna veida integratīvā pieeja, kombinējot senās ājurvēdas un jogas zināšanas ar modernajām diagnostiskajām tehnoloģijām. Viņa vadītajā Haridvāras Jogas un ājurvēdas medicīnas zinātnes centrā strādā 70 ārstu.

"Rosinoši ieteikumi veselīgai dzīvei" – sola grāmatas apakšvirsraksts. Izlasot šo darbu, kļūst skaidrs, ka senos Indijas veselīgas dzīves principus lieliski var apgūt un ievērot arī mūsdienu Latvijā.

Tavai uzmanībai – fragments no grāmatas.

Veselīgi padomi un ieteikumi, kā saglabāt labu veselību

Vakarā iet agri gulēt un celties vismaz pusotru stundu pirms saullēkta (ambrozija stunda).

Veselība nav tikai laba fiziska forma, bet arī priecīgs, mierīgs un rāms prāts un smadzenes.

Psihisku mieru un laimi sniedz meditēšana un dievlūgšana 10-15 minūtes no rīta pēc pamošanās.

Lai saglabātu veselību, gādājiet, lai jūsu uzturs būtu piemērots un veselīgs. Cilvēkam, kurš atbilstoši ēd, nav vajadzīgas nekādas zāles.

Maltītes laikā atrodiet mazliet laika sev un esiet priecīgā un mierīgā garastāvoklī.

Ēdiet tā, lai starp divām ēdienreizēm būtu pārtraukums, jo ēdiens, kas uzņemts, pirms vēl sagremots iepriekšējais, ir veselībai kaitīgs. Ājurvēdas zelta likums ir ēst vienīgi tad, kad esi izsalcis. Citādi cilvēks var badoties un ēst vienu reizi dienā.

Jogurts vakarā un miegs dienā (izņemot vasaru) ir veselībai kaitīgi.

Vingrošana labvēlīgi iedarbojas uz ķermeni, taču pārpūle vai pārmērīga fiziska slodze ir ļoti kaitīga.

Liekais svars un pārmērīga novājēšana ir vienlīdz nevēlami. Cilvēkam jāsaprot, ka aptaukošanās ir daudzu slimību cēlonis.

Uzturam jāatbilst gadalaikam, videi un fiziskajām vajadzībām. Lai veselība būtu laba, cilvēkam jāēd mazāk nekā gribas.

No rīta vispirms jāizdzer viena vai divas glāzes remdena ūdens, jo šāds remdens ūdens kopā ar puses citrona sulu un tējkaroti medus efektīvi apūdeņo gremošanas sistēmu. Tēju vai kafiju nevajadzētu dzert agri no rīta, tukšā dūšā.

Zobu sakošana defekācijas laikā novērš zobu izkrišanu (pat lielā vecumā).

No rīta paturiet mutē ūdeni un apslakiet acis ar aukstu ūdeni. Notīriet ar īkšķi aukslējas, lai novērstu acu, ausu, deguna un kakla slimības.

Pēdu masāža ar sinepju eļļu pirms vannas palīdz saglabāt normālu redzi vēl vecumā. Pastaiga basām kājām pa zaļu zāli no rīta arī palīdz uzlabot redzi. Visa ķermeņa masāža, ieskaitot pēdas un īkšķus, ar sinepju eļļu reizi nedēļā uzlabo asins cirkulāciju un atbrīvo organismu no pārmērīgas Vatas.

Skatīšanās uz sauli rītausmā piecas minūtes katru dienu uzlabo redzi.

Pievienojiet vannai citronu sulu, lai novērstu ķermeņa smārdu un atsvaidzinātos.

Praktizējiet jogasanas un prānajāmu regulāri pēc rīta zarnu iztukšošanas un mazgāšanās. Tādā veidā tiek novērstas visu veidu slimības. Tad ne tikai ir mierīgs prāts, bet arī vesels un spēcīgs ķermenis. Uzlabojas arī psihiskais spēks.

Brokastīm jābūt viegli sagremojamām, vieglām, šķiedrvielām bagātām, jāēd dīgsti, augļi un putra. Ēdot kārtīgi sakošļājiet barību, lai tā vieglāk uzsūktos.

Pēc maltītes vismaz 10 minūtes pasēdiet Vadžrasanas pozā un, ja iespējams, pēc vakariņām izejiet vakara pastaigā.

Dzeriet vismaz 8-12 glāzes ūdens (3-4 litrus) dienā.

Vienmēr sēdiet taisni un, ja sēžat uz grīdas, ceļoties mēģiniet nebalstīties.

Gādājiet, lai jūsu nagi vienmēr būtu sakopti, nekad negrauziet nagus.

Nedzeriet ūdeni ēdot. Izdzeriet ūdeni pusstundu pirms un pēc maltītes. Ūdeni vienmēr dzeriet maziem malciņiem.

Vienmēr pateicieties Dievam par ēdienu, ko viņš ir sagādājis, un tad ēdiet to kā Dieva sakramentu.

Pēc iespējas iekļaujiet uzturā zaļos lapu dārzeņus un salātus. Pārmērīgi karsts vai auksts ēdiens kaitē gremošanas sistēmai. Ieteikts ēdienam pievienot minimālu daudzumu garšvielu. Ikdienā lietojiet arī sezonas augļus, kas ir ļoti veselīgi. Tiek cieši piekodināts neēst augļus ar ēdienu, bet atsevišķi, pirms ēdienreizēm.

Nekad neapspiediet ķermeņa dabiskās vēlmes, piemēram, izkārnīšanos, urinēšanu, šķaudīšanu un citas, jo tā var izraisīt dažādas slimības.

Lai atmestu nelāgu valodu, rīcību un domas un dzīves ceļā virzītos uz priekšu, katru dienu vakarā aizveriet acis un pacietīgi, mierīgi pie sevis par to padomājiet. Attiecīgi darbojieties, lai savā dzīvē realizētu Aštanga jogu. Guļot neaizsedziet muti. Guliet labi vēdinātās telpās. Gulēšana uz kreisajiem sāniem palīdz pareizi elpot caur labo nāsi, kas veicina ēdiena sagremošanu.

Nelasiet, guļot uz vēdera, un neguliet uz vēdera.

Galvas iemasēšana ar eļļu nomierina prātu un uzlabo miegu.

Uzreiz pēc mazgāšanās izžāvējiet matus, tas novērš problēmas ar deguna blakusdobumiem.

Skaļa deguna šņaukšana var kaitēt ausīm, acīm un degunam.

Pastāvīga deguna urbināšana un anālās atveres kasīšana var liecināt par parazītu klātbūtni organismā.

Locītavu krakšķināšana ķermenim var būt traumējoša, jo tās iespaidā Vata zaudē līdzsvaru.

Dzimumakts menstruāciju laikā ir kaitīgs, jo izraisa Vatas līdzsvara zudumu.

Ar svaigiem Indijas riekstiem un cukuru sajaukts silts piens spēcina pēc dzimumakta un uztur seksuālo enerģiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!