jaunieši skolnieki vidusskola izvēle
Foto: Shutterstock
Jaunā mācību gada pirmais pusgads ir laiks, kad vidusskolēnus vedina uz domām par tālāko nākotni, proti, nākotnes karjeras izvēli. Tas nebūt nav viegls lēmums, un daudzi jaunieši nonāk krustcelēs, saprotot, ka par nākotni vajadzējis domāt ātrāk. Par mūsdienu jauniešu profesiju izvēlēm ilgstoši interesējusies karjeras konsultante Jolanta Priede.

Karjeras konsultantes ikdiena tiešā mērā ir saistīta ar jauniešiem un to nākotnes profesijas izvēlēm. Ikdienā Jolanta sastopas ar ļoti daudz jauniešiem, viņa lēš, ka pēdējo divarpus gadu laikā tie varētu būt vairāk nekā 20 000 un katram no tiem nākotnes izvēles ceļi un to faktori joprojām ir ļoti dažādi. Daļa, kas ir apjukuši šajās izvēlēs, saprot, ka jāvaicā profesionāļa palīdzība, un vēršas pie karjeras konsultanta, daļa seko vecāku vēlmēm, padomiem. Daļa dodas līdzi draugiem, daļa klausa populistiskiem paziņojumiem masu medijos par pieprasītākajām profesijām, un izvēlas tās. Tā šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl. Arī izvēlētās sfēras ir ļoti dažādas. Jolanta neuzskata, ka ir iespējams uzsvērt kādas vienas sfēras līderību. Taču īpaši priecīga konsultante ir tajās reizēs, kad apzinās, ka daudzi sastaptie jaunieši izvēlas mākslas un kultūras jomu, spītējot stereotipiem, ka tajās neko nevar nopelnīt.

Domājot par faktoriem, kas ietekmē jauniešu karjeras izvēli, skaidrs, ka noteikta ietekme ir apkārtējiem cilvēkiem – vecākiem, radiniekiem, skolotājiem, draugiem. Ietekmē arī tas, kādi mācību priekšmeti skolā labāk padevušies, tas jauniešiem jau automātiski liek pieņemt, ka jāizvēlas joma, kas ar tiem saistīta. Jolanta atzīst, ka novērojusi arī tādu kā dzīšanos pēc naudas – vēlmi tikt jomā, kur pēc iespējas vairāk maksā. Nereti viņa novēro arī jaunieša vēlmi nepiepūlēties – izvēlēties pēc iespējas vieglāku studiju ceļu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!