Novembris ikviena priekšlaikus dzimuša bērna vecākiem ir īpašs mēnesis – ik gadu 17. novembrī visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, atzīmē Pasaules priekšlaikus dzimušo bērnu dienu. Brīdis, kad mazulis nācis pasaulē pirms noteiktā laikā (ātrāk par 37 pilnām grūtniecības nedēļām), ir satraukumu pilns ne vienai vien ģimenei par to – kā nu būs? Šādos brīžos kaut nelielu atbalstu sniedz tas, ka neesi viens, un arī citas ģimenes var palīdzēt kaut ar savu pieredzi.
Arī šogad priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecāku biedrība "Esmu klāt" 17. novembrī vecākus, kuru bērni nākuši pasaulē priekšlaikus, aicina uz ikgadējiem satikšanās svētkiem. Rīgas Lutera draudzes centru Torņkalna ielā 5, Rīgā, no pulksten 15 līdz 18 pieskandinās koncerts, muzikāla nodarbība bērniem ar līdznācējiem, sarunas un citas radošās aktivitātes.
Latvijā ik gadu aptuveni katrs desmitais mazulis dzimst priekšlaikus – ātrāk par 37. gestācijas nedēļu. Atkarībā no grūtniecības nedēļas, kurā bērniņš dzimis, viņa ķermenis nav pietiekami attīstījies. Tāpēc priekšlaikus dzimušie mazuļi savus pirmos dzīves mēnešus pavada ciešā ārstu uzraudzībā jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā jeb JITN.
Lai gan pastāv dažādi riski un draudi bērna veselībai, ja tas dzimis priekšlaikus, tas nenozīmē, ka nav labu rezultātu. Portāls "Cālis" vairākkārt vēstījis par dažādām pieredzēm, kad priekšlaikus dzimušie bērni, izejot cauri grūtībām un ilgam veseļošanās periodam, izaug priecīgi, drosmīgi, radoši un spējīgi. Turpinājumā aicinām iepazīties ar šiem pieredzes stāstiem, lai sajustu – neviens šajā situācijā nav viens.
Priekšlaikus dzimis bērniņš: pieredzes stāsts par cīņu pēc katras piena lāses
Ārsti teica, ka meitiņa neizdzīvos; pieredzē dalās priekšlaikus dzimušo bērnu mammas
"Elza piedzimstot bija tik maza, ka visu viņas augumiņu varēju noklāt ar vienas rokas plaukstu. Ārsti teica, ka meitiņa neizdzīvos," atceras priekšlaikus dzimušās Elzas mamma.