Svētki, kas tuvojas straujiem soļiem, ir tas laiks, kad galdā tiek celti dažādi gardumi, pēc kuru baudīšanas, iespējams, draud vēdera uzpūšanās. Varbūt arī tev ir raksturīga vēdera pūšanās, kas rada diskomfortu, no kura vēlies pēc iespējas ātrāk atbrīvoties. Iedvesmojoties no portāla "Health", iepazīstinām ar iespējamiem vēdera uzpūšanās iemesliem un veidiem, kā pūšanos var mazināt vai no tās izvairīties.
Taču atceries – pārmērīga vēdera pūšanās var liecināt arī par nopietnām veselības problēmām, tāpēc vienmēr vislabāk konsultēties ar speciālistu.
Alerģijas
Šķiet, katra cilvēka paziņu lokā ir kāds, kuram ir alerģija pret kādu pārtikas produktu, varbūt pat alerģija ir tev pašai. Šo cilvēku imūnsistēma, kas parasti cīnās ar dažādām infekcijām, pārtiku uzskata par vienu no uzbrucējiem – līdzīgi kā infekcijas. Tas noved pie imūnās reakcijas, kuras laikā izdalās tādas ķīmiskās vielas kā histamīns, izraisot elpošanas problēmas, elpošanas ceļu sašaurināšanos, aizsmakumu, klepu, arī nātreni. Cits alerģijas simptoms ir arī vēdera uzpūšanās.
Alerģijas gadījumā vienīgais risinājums ir nepatērēt šo produktu. Ja neesi droša, vai tev ir vai nav alerģija, dodies pie ārsta, jo tikai viņš vislabāk spēs palīdzēt to noskaidrot.
Pārēšanās
Iespējams, tev šķiet, ka nepārēsties ir pavisam vienkārši, taču ne vienmēr tas ir viegli izdarāms. Piemēram, ja visas dienas garumā īsti neko neesi apēdusi, vakariņās apēst vairāk, nekā ierasts, būs visai vilinoši. Lai tomēr tev izdotos nepārēsties, speciālisti iesaka dienas laikā ieturēt vairākas nelielas maltītes un dzert daudz ūdens, tādējādi, pienākot vakariņu laikam, izsalkums nebūs tik liels.
Gāzes ražojoši produkti
Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka kopš šīs dienas tev no sava uztura nepieciešams izslēgt ikvienu no minētajiem produktiem. Tā vietā speciālisti aicina bagātināt uzturu – papildināt to ar šķiedrvielām piesātinātu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt un uzlabot gremošanas sistēmu, kas savukārt var palīdzēt pret vēdera uzpūšanos. Tāpat pieminēto dārza labumu īpašība likt vēderam uzpūsties tiks reducēta, piemēram, dārzeņus tvaicējot. Tie kļūs vieglāk sagremojami, un vēders, visticamāk, neuzpūtīsies.
Gaisa norīšana
Lai novērstu pārmērīgu gaisa norīšanu, speciālisti iesaka acīmredzamo – maltīti ieturēt lēnāk. Tāpat viņi aicina izvairīties no gāzētiem dzērieniem un to dzeršanas caur salmiņu. Savukārt to gaisa daudzumu, kuru organisms nespēj apstrādāt, no organisma spēsi izvadīt vien atraugājoties, palaižot gāzes vai kārtējā tualetes apmeklējuma reizē.
Laktozes nepanesamība
Par laimi, mūsdienās ir gana daudz piena produktu, kas nesatur laktozi un ir tikpat garšīgi, piemēram, mandeļu vai sojas piens. Tāpat ir arī medikamenti, kas var palīdzēt organismam sagremot laktozi. Tomēr, ja tev ir aizdomas, ka tev varētu būt laktozes nepanesamība, vislabāk vispirms konsultēties ar ārstu.
Celiakija
Celiakija var izpausties dažādos veidos, bet daži no simptomiem ir vēdera uzpūšanās un sāpes, vemšana, svara zudums, nogurums, locītavu sāpes un čūlas mutes dobumā. Tomēr ņem vērā, ka, uzņemot glutēnu, vēdera uzpūšanās var parādīties krietni pēc maltītes, kā arī pašas spēkiem atpazīt, ka tā ir celiakija, var nebūt tik viegli, jo tās pazīmes sakrīt ar citu veselības problēmu simptomiem. Tāpēc vienīgais veids, kā noskaidrot, vai tev patiesi ir celiakija, ir doties pie ārsta.
Aizcietējums
Iespējams, tu esi fizisko aktivitāšu cienītāja. Tad ir vērts zināt, ka arī vingrojumi var palīdzēt atbrīvoties no aizcietējuma. Ar muskuļu darbībām iespējams izdarīt nepieciešamo spiedienu uz resno zarnu, tādējādi atbrīvojot to no aizcietējuma. Tāpēc, ja pēc vakariņām tavs vēders uzpūšas, pirms iekrīti dīvānā, lai skatītos televizoru, dodies nelielā pastaigā – vēders būs tev pateicīgs.
Pārāk daudz alkohola vai gāzēto dzērienu
Lai izvairītos no vēdera uzpūšanās, vislabāk alkoholu un gāzētos dzērienus patērēt nelielos daudzumos vai nepatērēt vispār. Amerikas Savienoto Valstu uztura pamatnostādnēs 2015.–2020. gadam ieteikts sievietēm lietot ne vairāk kā vienu alkoholisko dzērienu dienā. Piemēram, 0,3 litrus alus ar piecu procentu alkohola satura, 0,2 litrus liķiera ar septiņu procentu alkohola saturu vai 0,2 litrus vīna ar 12 procentu alkohola saturu.
Premenstruālais sindroms
Labā ziņa – visi PMS simptomi mazinās un izzūd pilnībā, tiklīdz menstruācijas ir beigušās. Taču pirmsmenstruālā sindroma simptomus var mazināt, piemēram, E un D vitamīns, tiamīns, magnijs vai omega-3 zivju eļļa. Tāpat palīdzēt var dabisku diurētisku produktu – tādu, kas veicina urīna izvadīšanu, – lietošana uzturā, piemēram, selerijas, gurķu, arbūza, tomātu, sparģeļu, melones un salātu.