Cilvēki pūlis vakars ballīte
Runājot par vardarbību, ļoti bieži tiek uzsvērts, ka upura lomā nonākt var teju ikviens, jo vardarbība nešķiro to, cik bagāts, labi audzināts vai stiprs ir cilvēks. Līdzīgi ir arī ar varmākām – kaut reizi dzīvē ikviens var kļūt vardarbīgs. Pasaulē ir ļoti maz tādu cilvēku, kas nekādos apstākļos nespētu otram atņemt dzīvību. Bet kādi tad ir tie apstākļi, kas liek cilvēkiem kļūt vardarbīgiem?

Lai atrastu atbildi uz šo jautājumu, kā arī saprastu, vai ikviens no mums var kļūt vardarbīgs un vai varmāku ir iespējams mainīt, uz sarunu aicinājām ārstu psihoterapeitu, psihiatru Artūru Utinānu.

Atgādinām, ka gan Latvijā, gan pasaulē īpašas rehabilitācijas programmas ir pieejamas ne tikai vardarbības upuriem, bet arī varmākām, kas nereti nevis negrib, bet patiešām neprot rīkoties citādi. Jau iepriekš eksperts bērnu seksuālās izmantošanas prevencijas jomā no Lielbritānijas Donalds Findleiters sarunā ar "Viņa" uzsvēra, ka varmāku rehabilitācijai pasaulē netiek pievērsta pietiekama uzmanība. Turklāt viņš norādīja, ka rehabilitācija pirms nozieguma izdarīšanas vienmēr ir efektīvāka nekā pēc tās. Tomēr arī Findleiters ir pieredzējis situācijas, kad rehabilitācija nav veiksmīga un varmāka atzīst, ka nespēj sevi kontrolēt. Plašāk par varmāku rehabilitāciju lasi šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!