Pētījums: cilvēki Latvijā nejūtas pasargāti no vardarbības
Foto: Shutterstock

Lai arī cilvēki sevi nesaista ar vardarbību, tomēr tikai ceturtā daļa cilvēku uzskata, ka Latvijā no tās ir pasargāti, noskaidrots iedzīvotāju aptaujā, kas ir daļa no plašāka pētījuma par vardarbību Latvijā. Viena no pētījuma autorēm antropoloģe un Latvijas Universitātes Antropoloģijas studiju katedras vadītāja Aivita Putniņa, prezentējot aptaujā iegūtos datus, uzsvēra, ka cilvēki joprojām nevēlas atpazīt un pamanīt vardarbību, tāpēc dati par to, kāda ir reālā situācija valstī un cik daudz cilvēku ar vardarbību ir saskārušies, nevar noteikt precīzi. Realitāte, visticamāk, ir skaudrāka par to, kas redzams aptaujas datos.

Veicot pētījumu "Stiprinot ģimenes, kopienas un attiecības: antropoloģiska pieeja vardarbības izpētē" (lzp-2018/1-0068), eksperti izstrādāja aptauju, ar kuras datiem plašāku sabiedrību iepazīstināja marta sākumā Latvijas Universitātes 78. starptautiskās zinātniskās konferences laikā. Dati parāda, ka sievietes biežāk atzīst ciešanu no vardarbības, bet vīrieši – tās veikšanu. 55 procenti aptaujāto atklāj, ka dzīves laikā nav cietuši no emocionālas, seksuālas vai fiziskas vardarbības, kā arī vardarbības kopumā. Tajā pašā laikā no vardarbības pasargāts jūtas tikai retais.

Putniņa norādīja, ka šī pretruna varētu būt saistīta ar cilvēku nevēlēšanos atzīt vai atpazīt reālu vardarbību. Proti, ja cilvēks norāda, ka nav piedzīvojis vardarbību, tas ne vienmēr nozīmē, ka tā patiešām ir. Iespējams, viņš vienkārši nevēlas par to runāt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!