Foto: Privātais arhīvs
Lai gan šobrīd bērni iejūtas mājmācības skolēnu lomās un ārpusstundu aktivitāšu vietā fiziski vai radoši izpaužas savā istabā vai mājas pagalmā, skolotāji un treneri aizvien ir vieni no galvenajiem palīgiem prasmju un zinību apgūšanā. Šo profesiju pārstāvjiem darbs ar bērniem ir sirdslieta, kas atspoguļojas gan vārdos, gan darbos.

Ir jaunieši, kas izvēlas dzīvi saistīt ar skolotāja darbu jau uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas, kamēr citiem šāda doma prātā neienāk vēl daudzus gadus. Viņi izvēlas "apviļāties" citās profesijās, un tikai ar laiku apzinās, ka tieši prasmju mācīšana jaunākajai sabiedrības daļai ir viņu dzīves aicinājums. Daļa no viņiem iestājas nodibinājumā "Iespējamā misija" (IM), kas pēc dažādu posmu iziešanas ļauj saukt sevi par skolotāju.

Ja dienas pirmo pusi bērni parasti pavada skolas solā, tad otrā daļa aizrit dažādos pulciņos un nodarbībās. Iespēju klāsts ir plašs – var zīmēt, dejot, iesaistīties kādā sporta komandā vai individuālajās nodarbēs, tāpēc šis lēmums nebūt nav no vienkāršākajiem. Bieži vien izlemt, kurā pulciņā bērnu sūtīt, palīdz treneru un pasniedzēju iepazīšana. Tas ļauj vecāku satraukumam norimt, apzinoties, ka atvase atrodas drošās un profesionālās rokās.

Lūk, zemāk esam apkopojuši laika gaitā iekrātās portālā "Cālis" publicētos rakstus ar dažādiem skolotājiem un treneriem galvenajā lomā, kuru sirdīs darbam ar bērniem ir īpaša vieta.

Skolotājs Edgars Bajaruns: ja bērnos investēsim, viņus līdz kosmosam var aizvest

Foto: Privātais arhīvs

Gribam to vai ne, bet tehnoloģijas ir mūsu nākotne, un bērniem ir jāļauj pamēģināt, ko tas nozīmē. Visi bērni ir spējīgi, un, ja viņos investēsim, kaut līdz kosmosam viņus var aizvest, ir pārliecināts Siguldas pilsētas vidusskolas skolotājs Edgars Bajaruns, kurš pats audzis pedagogu ģimenē un nekad nebija domājis, ka strādās par skolotāju. Bet, kā mēdz teikt, nekad nesaki nekad, un nu Edgars jau septīto mācību gadu stāv skolēnu priekšā, cenšoties viņus ieinteresēt tehnoloģijās. Turklāt pēc pamatizglītības viņš ir filozofs, kurš uzskata – galvenais ir darīt lietas ar prieku. Kāpēc tas ir svarīgi, to intervijā atklāj skolotājs.

Lasīt vairāk

Hokeja skolas 'Kurbads' vadītājs Juris Štāls: bērnu fiziskā sagatavotība ir vāja

Foto: Publicitātes attēli

Pavisam nesen sabiedrību pāršalca ziņa par to, ka liela daļa topošo policistu nespēj izpildīt fizisko normatīvu prasības. Izrādās, ka līdzīga problēma vērojama arī jauno hokejistu vidū, bet hokeja skolas "Kurbads" vadītājs un treneris, biznesa augstskolas "Turība" absolvents
Juris Štāls
uzsver, ka tā ir visas sabiedrības tendence.

Lasīt vairāk

Iesaistīties 'misijā', lai izglītotu bērnus: uzņēmīgā Līga, kura māca mīlēt valodu

Foto: Privātais arhīvs

Līga Sudare ir jauna sieviete no Kokneses, kura pēdējos trīs gadus sevi sauc par latviešu valodas un literatūras skolotāju. Pabeigusi vidusskolu, viņa daudz ceļoja, kā arī strādāja sabiedrisko attiecību jomā, taču piepildījumu tā arī neatrada. Līgas stāsts ir par kardinālu profesijas maiņu, iesaistoties kustībā "Iespējamā misija", lai izglītotu jauno paaudzi un parādītu – no latviešu valodas nav jābaidās.

Lasīt vairāk

Darbs ar bērniem kā paša būtība – sporta kluba 'Ašais' treneris Austris Āboliņš

Foto: Privātais ahīvs

Sniegt bērnam pamatu tam, lai viņš tiektos pēc panākumiem, būtu neatlaidīgs un rezultātā sasniegtu iecerēto, nebūt nav tas vieglākais darbs. Vieglatlētikas sporta kluba "Ašais" izveidotājs, treneris Austris Āboliņš – boss, kā viņam pašam rakstīts uz kluba krekliņa, kurā viņš redzams, atbalstot un motivējot savus audzēkņus treniņos un sacensībās, to zinās teikt vistiešāk. Jau vairāk nekā divdesmit gadus viņa ikdiena paiet, trenējot un skolojot jauno sportistu paaudzi – nu jau vairāk nekā desmit gadus esot pie stūres
SK "Ašais"
, ko zina kā talantīgu vieglatlētu kaltuvi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās.

Lasīt vairāk

Droši, disciplinēti un radoši – skolotāja Agnese Slišāne par skolēniem Amerikā

Foto: Privāts arhīvs

Droši, disciplinēti un radoši, nevienā stundā nebija klusuma, tāda ir Ogres 1. vidusskolas matemātikas un ekonomikas skolotājas Agneses Slišānes pieredze, ko šogad viņa guvusi pieredzes apmaiņas braucienā uz ASV skolām.

Lasīt vairāk

Svarīgi izaudzināt nevis sportistu, bet labu cilvēku. Kungfu treneris par to, ko bērniem sniedz austrumu cīņas

Foto: facebook.com/ParkerAndHem

Protams, jebkurš sporta veids bērna dzīvē palīdzēs ieviest disciplīnu, bet austrumu cīņas sniedz daudz vairāk – ieskaitot veselu kompleksu filozofisku mācību, tās palīdz audzināt personību kopumā un maina cilvēka pasaules skatījumu. Treneris no Rīgas, Eiropas čempions un Pasaules čempionāta bronzas medaļas ieguvējs kungfu Aleksandrs Gorskijs "Delfi Woman" stāsta par to, pēc kādiem principiem strādā ar saviem audzēkņiem, kāpēc darbs ir svarīgāks par talantu, bet labākās cīņas – tās, no kurām izdodas izvairīties.

Lasīt vairāk

Jāšana, peldēšana un teniss – bērna ieguvumi, trenējoties individuālajos sporta veidos

Foto: Shutterstock

Tie vecāki, kuru bērni ir izteikuši vēlmi nodarboties ar sportu, ir sarežģītas izvēles priekšā – kuru no piedāvātajiem sporta veidiem izvēlēties. Lielākā daļa vecāku saprot, ka komandas sporta veidi iemācīs viņu atvasei sadarboties ar citiem, bet ko bērnam var sniegt treniņi individuālajos sporta veidos?

Lasīt vairāk

No inženiera robotu būvē par fizikas skolotāju Liepājā. ASV latvietis Mārcis pārceļas uz Latviju

Foto: Privātais arhīvs

Ar atklātu smaidu, kas mūsu sarunas laikā nepazūd teju ne uz mirkli, siltu un labestīgu acu skatienu, nedaudz nogurušu no vairāku stundu skološanās "Iespējamās misijas" sagatavošanās seminārā satieku Mārci Rāceni. Patiesībā pasē viņš ir Mārtiņš, bet, kā mamma sāka saukt par Mārci, tā arī iegājies. Stāsts būs par trimdas latvieti – 27 gadus vecu vīrieti, kurš tik ļoti mīl savu latvietību, ka ir pametis labi atalgotu darbu robotu būvē ASV, Sietlā, lai Liepājā kā
"Iespējamās misijas
" jaunais skolotājs vidusskolēniem mācītu fiziku.

Lasīt vairāk

Basketbols, futbols vai vieglatlētika? Treneru padomi, kādu sporta veidu bērnam izvēlēties

Foto: Shutterstock

Doties uz treniņu vai ļaut bērnam pēc bērnudārza vai skolas paskatīties kādu filmu vai paspēlēt spēlīti telefonā? Jo bērniem jau tā esot milzu slodze, īpaši skolā. Daudzi vecāki, kuri paši nav uz "tu" ar sportu, varētu būt dilemmas priekšā, taču tie, kuri paši ir fiziski aktīvi, gan jau šādu jautājumu pat neuzdos. Šķiet, ka mūsdienās itin visur var gūt informāciju, kāpēc ir svarīgi būt fiziski aktīviem. Tomēr nereti vecāki paši nav tik kompetenti, lai izlemtu, kad un kur bērnu sūtīt sportot.

Lasīt vairāk

Dināra Ozola kultūršoks, no biznesa vides iejūtoties matemātikas skolotāja ādā

Foto: Privātais arhīvs

Smaidīgs, bet vienā mirklī var kļūt ļoti nopietns un domīgs – jaunais Jāņa Poruka vidusskolas matemātikas, ekonomikas un komerczinību skolotājs. Kas gan tur sevišķs, kāds varētu padomāt, taču aizdomāties gan ir vērts, jo Dinārs Ozols no biznesa vides jeb lielu uzņēmumu vadītāja amata ir ielēcis skolotāja ādā. Sagriezis savu pasauli pavisam otrādi – pametot labi zināmo uzņēmējdarbību ar visiem tās plusiem un mīnusiem, kā "Iespējamās misijas" skolotājs sācis darbu ar dažāda vecuma skolēniem.

Lasīt vairāk

Disciplīnu, savaldību un komandas garu – ko bērnam var sniegt treniņi karatē, hokejā un florbolā

Foto: Shutterstock

Droši vien daudzās ģimenēs septembris ir pagājis bērna interešu izglītības meklējumu zīmē – kur pieteikt, kāpēc, kādus ieguvumus var gaidīt. Ir bērni, kuri ir mazāk sportiski un labprātāk izvēlas kaut ko mierīgāku, piemēram, zīmēšanu, darbošanos ar mālu, bet ir tādi, kuriem enerģijas ir tik daudz, ka vienīgā iespēja, kā to pozitīvi izlādēt, ir sūtīt sportot.

Lasīt vairāk

Misija – skolotājs. Trīs stāsti par kardinālu nākotnes plānu maiņu, lai strādātu skolā

Foto: Privātais arhīvs/Madara Kurpniece

Ar lieliem mērķiem uzsākt studijas, iegūt diplomu un varbūt pat pastrādāt, lai saprastu, ka nevari pateikt – šis ir tas, ko vēlos iesākt ar savu dzīvi un nekad to negrasos mainīt. Pie šādas vai nedaudz citādākas atziņas nonāk daudzi no mums, tomēr tikai daži izlemj rīkoties un mainīt situāciju. Šoreiz stāsts par trīs sievietēm, kuras izvēlējās mesties nezināmajā, mainot savus kādreizējos nākotnes plānus un piesakoties "Iespējamajā misijā".

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!