To neizvēlas: psiholoģe par vainas apziņu, slimojot ar Covid-19
Foto: Shutterstock
Apgrūtinājums citiem, iemesls svētku atcelšanai un vīrusa turpinātājs – šīs ir tikai dažas domas, kas izskan ar Covid-19 saslimušo satrauktajos prātos. Šobrīd mēs visi pieredzam ko tādu, kas iepriekš nav noticis. Ir daudz nezināmā, daudz mulsinošā un satraucošā, taču šobrīd jo sevišķi svarīgi ir neizvērst raganu medības. Par to, kā nejusties vainīgam, ja nācies saslimt ar Covid-19, stāsta psiholoģe Diāna Zande.

Izjust vainu ir pavisam normāli, atklāj Zande. "Mēs jūtam vainu, kad esam nodarījuši kādam pāri, kad mūsu dēļ kādam ir neērtības vai nepatīkamas situācijas. Mēs jūtam vainu, ja esam kādu aplipinājuši ar slimību. Tā tas ir." Pandēmijai šobrīd pasaulē tiek pievērsta milzīga uzmanība, kas vainas apziņu var pastiprināt. "Pasaulē šobrīd tas ir viens no svarīgākajiem tematiem, par ko visi cilvēki runā. Ja kāds ir saslimis, inficējis citus, šajā gadījumā tā vaina uzplaukst daudz plašāk un košāk," teic Zande.

Liels satraukums cilvēkos veidojas tādēļ, ka šobrīd daudz ko piedzīvojam pirmo reizi. "Tas, kas šo vainu padara tik lielu, – mēs nezinām, ko īsti iedodam otram cilvēkam. Mums ir tik daudz kā nezināma saistībā ar šo vīrusu. Cilvēkam, kurš ir inficējis kādu citu, liekas, ka ir izdarījis kaut ko šausmīgu, jo pats Covid-19 ir kaut kas šausmīgs. Notikuma aktualitāte un tas, ka par to tik daudz runā... Tas, iespējams, ļoti daudzos cilvēkos rada ārkārtīgu un neadekvātu vainas apziņu," stāsta psiholoģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!