instagram.com/zuriel.oduwole / instagram.com/alexslemonade / instagram.com/ryanswellfoundation / DELFI kolāža
Nenoliedzami, pēdējos gados par bērniem un jauniešiem, kuriem savu vienaudžu vidū ir kvēls fanu un sekotāju pulks, dzirdam bieži. Nereti tās ir "YouTube" vai citu sociālo tīklu zvaigznes, kas pasaulei dod vien saturu izklaidei. Taču ir bērni, kuriem rūp nevis tas, cik slaveni viņi kļūs, bet gan tas, kādu labumu viņi ar savu darbu, degsmi un neatlaidību var dot ne tikai savā kopienā, bet arī pasaulē – tiem, kuriem vairāk nepieciešamas vienkāršas lietas. Šī iemesla dēļ pāršķirstījām pavisam nesenas – mūsdienu vēstures – lapaspuses, lai izceltu četrus bērnus varoņus, kas ar savu rīcību mainījuši pasauli.

To, ka mūsdienās plašas sabiedrības uzmanību var iegūt salīdzinoši viegli, pierādījusi, piemēram, vides aktīviste Grēta Tūnberga, kuras gaitām seko miljoni, kā arī jaunākā Nobela Miera prēmijas ieguvēja Malāla Jūsafzaja, kura šo novērtējumu saņēma 17 gadu vecumā par nopelniem pakistāniešu izglītības tiesību aizstāvēšanā. Turpmākie stāsti pierāda, ka bērnu līderība un ietekme uz pasaules procesiem, lai padarītu to labāku, var būt arī ilglaicīga, ne tikai mirklīga.

Aleksa, kas tirgoja limonādi, lai palīdzētu bērniem ar vēzi

Meitene, kuras mīļākais dzīvnieks ir pingvīns, bet iecienītākais ēdiens – frī kartupeļi. Tā par sevi "atmiņu kladē" rakstīja tolaik astoņgadīgā Aleksandra Skota jeb vienkārši Aleksa no Filadelfijas Pensilvānijas štatā, ASV. Tūkstošgades mijā mazā Aleksa paspēja darīt lielas lietas, tāpēc šī amerikāņu meitene izpelnījās visas pasaules uzmanību, kad sūro dzīves situāciju, kurā viņai tika visskābākie citroni, pārvērta limonādē. Aleksa piedzima 1996. gada janvārī, bija šķietami veselīga mazulīte, taču viņas vecāki īsi pirms meitenes pirmās dzimšanas dienas saņēma ārstu slēdzienu, ka Aleksai ir neiroblastoma – viens no izplatītākajiem vēža veidiem pediatriskajā onkoloģijā bērniem līdz viena gada vecumam. Ārstu norādes nebija iepriecinošas – pat ja Aleksai izdotos uzveikt neiroblastomu, netika lolotas cerības, ka meitene kādreiz staigās.

Turpmākie gadi mazajai Aleksai bija izaicinājumu pilni – mediķi cīnījās par meitenes veselību. Divu gadu vecumā Aleksa jau rāpoja un varēja piecelties kājās, pateicoties ortozēm, par spīti pesimistiskajām prognozēm. Meitenes īsajā mūžā sekoja kāpumi un kritumi, bet 2000. gadā, īsi pēc savas ceturtās dzimšanas dienas, Aleksai veica cilmes šūnu transplantāciju, lai viņas organismā veicinātu jaunu, veselīgu šūnu rašanos. Pēc ilgstošās atrašanās slimnīcā Aleksa sacīja savai mammai: "Kad tikšu ārā no slimnīcas, es gribu savu limonādes stendu." Mazā meitene vēlējās ar limonādes tirgošanas palīdzību nopelnīt naudu, kuru ziedot ārstiem, lai tie varētu palīdzēt citiem – tādiem pašiem kā Aleksa – bērniem, kuri ir onkoloģijas pacienti. Ar vecākā brāļa palīdzību Aleksa pirmajā limonādes stendā ziedojumos savāca 2000 dolāru slimnīcai, kurā ārstējās pati.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!