Bērni un foto - 2
Foto: Unsplash
Sociālie tīkli kļuvuši par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Nereti par galvenajiem apjūsmošanas objektiem vecāku sociālo tīklu profilos kļūst bērni. Pirmā pelde vannā, jestras dejas mūzikas pavadībā, mīlīgās mazuļa ādas krunkas, noķēpātā mute pēc mielošanās ar saldējumu – nevainīgie bērnības mirkļi kļūst redzami un pieejami pat iepriekš nesatiktiem cilvēkiem. Kādas sekas var būt šādai vecāku rīcībai un kā tas ietekmē bērnu?

Vēlme iemūžināt laika, vietas un sajūtu mirkļus ir tikpat sena kā cilvēce, teic "Veselības centra 4" filiāles "Bērnu veselības centrs" psihoterapeite Gunta Andžāne. "Jau alu cilvēki atrada veidu (zīmējumi, gravējumi), kā atstāt vēstījumu citiem. Mūsdienās tehnoloģijas un iespējas nemitīgi attīstās un cilvēku vēlme apstādināt mirkli ir ne vien saglabājusies, bet krietni pieaugusi. Viens taustiņa klikšķis – un mirklis notverts."

Bērna ienākšana ģimenē ir liels notikums, kuru nereti vecākiem gribas parādīt arī citiem, stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna. "Bērna pirmais smaids, soļi vai iekāpšana mammas vai tēta lielajos apavos lielāko daļu vecāku patiešām aizkustina un rada viņos vēlmi ar šo informāciju dalīties. Lepnums, reizēm arī labvēlīgs uzjautrinājums un aizkustinājums par bērna izdomu un aktivitātēm mēdz pastiprināt vecāka vēlmi publicēt bildes un videomateriālus, lai arī draugi un radinieki varētu sekot līdzi bērna ikdienas gaitām un jokiem." Speciāliste skaidro, ka vecāki visbiežāk saņem pozitīvu atgriezenisko saiti – dažādus komentārus, uzmundrinājumus un iedrošinājumus –, kas arvien vairāk nostiprina pārliecību, ka bērna dzīves dokumentēšana un foto ievietošana interneta vidē ir lielisks veids, kā citiem parādīt savu mīlestību un lepnumu par savu atvasi. "Tomēr bieži vecāki aizmirst, ka arī bērnam ir tiesības uz savu privātumu, tieši tāpat kā pieaugušajiem. Laikā, kad bērns vēl nevar paust savu viedokli, vecāki ir tie, kas spēj bērna privātumu nosargāt, neizplatot interneta vidē lieku informāciju par bērnu," teic Sauļūna.

Bildes un video interneta vidē turpina klejot gadiem ilgi

Ir saprotams, ka vecāki ļoti mīl savu atvasi un vēlas, lai arī citi tuvi cilvēki redzētu, kā bērns aug un attīstās, kā apgūst jaunas prasmes, kā uzjautrina vecākus ar jokiem un pārdomām, tomēr interneta vide nav drošākā vieta, kur ar šādu informāciju dalīties, it īpaši, ja tas tiek darīts publiski, stāsta Sauļūna. "Vecāki dažkārt pat neaizdomājas, ka viņu virtuālo draugu lokā var būt arī nepazīstami cilvēki, kuru nodomi nav zināmi. Neapdomīgi publicējot informāciju par bērnu, vecāki netīši var pakļaut bērnu apdraudējumam."

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!