Par laulības šķiršanu cilvēkiem lielākoties ir divi kardināli pretēji viedokļi – vieniem šķiet, ka tas ir grūtākais solis, ko dzīves laikā var nākties spert, savukārt otra puse uzskata, ka tas ir visvieglākais variants. Nenoliedzami, situācijas ir ļoti dažādas, un bieži vien šķiršanās ir neizbēgams risinājums pēc ilgiem centieniem visu vērst par labu, taču nevar arī noliegt, ka tas nav pa spēkam visiem. Vienkāršāk ir piesist kāju un aiziet, tomēr pēc laika ar nožēlu var nākties atzīt, ka tās pašas neatrisinātās problēmas, no kurām cilvēks bēdzis, atkal atgriezušās jau nākamajās attiecībās.
- Vai tici, ka var būt piemērotākais vecums, kurā precēties? Izdevums "The New York Post", atsaucoties uz Jūtas Universitātes ASV ekspertu veiktu pētījumu, vēsta, ka visdrošāk šo soli spert ir no 28 līdz 32 gadiem. Vairāk lasi šeit.
Aizņemoties dažus ilgas un laimīgas ģimenes dzīves ieteikumus no vecvecāku pūra lādes un piemērojot 21. gadsimtam, iespējams ne tikai uzlabot šī brīža attiecības, bet arī bruģēt pamatus kopīgai novecošanai. Kādi tie ir, lasi turpmākajās rindās!
Nedrīkst iet gulēt nesalabuši
Iespējams, šis ir viens no populārākajiem pieņēmumiem, kura patiesumu uzsver daudzi gados vecāki pāri. Ja pirms galvas likšanas uz spilvena nespējat vienoties, kuram bijusi taisnība un tiesības dusmoties, maza iespēja, ka spēsiet mierīgi pagulēt. Ja strīds ir pamatīgs, katrs aizies gulēt uz citu istabu, taču tas nemainīs faktu, ka iespējamie scenāriji visu laiku maisīsies pa galvu, kā arī domas aizceļos absolūtos neceļos, kopējo situāciju vēl vairāk pasliktinot.
Šī iemesla dēļ ieteicams ieviest likumu, kuru viens otram atgādināt – gulēt iesiet tikai tad, kad būs atrast kopsaucējs vai vismaz abiem līdz pēdējai pilītei dota iespēja izteikties. Jāpatur gan prātā, ka tieši pirms miega cilvēks ir noguris un neomā, tāpēc var sarunāt vēl vairāk nejaucību, kas no rīta jānožēlo. Ja pēc kārtējā vakara strīda, pamostoties jāatvainojas ar vārdiem: "Es nemaz tā nedomāju!", svarīgi saprast, ka ar emocijām ikdienā jāstrādā. Tad senais attiecību likums spēs dot augļus.
Kā mācīties savaldīt dusmas un kontrolēt emocijas, skaidrots šajā rakstā.
Pāri visam – kompromisi
Šī nerakstītā likuma ietveršana šajā sarakstā gan nenozīmē, ka mūsdienās cilvēki zaudējuši izpratni par kompromisu mākslu, taču daudziem cilvēkiem rūpes pašiem par sevi robežojas ar egoismu. Faktu, ka abiem izdevīga kopsaucēja atrašana ir viens no laimīgas laulības balstiem, vēlams sev atgādināt ikreiz, kad par visiem 100 procentiem centies pastāvēt uz savu.
Nav noslēpums, ka attiecības sastāv gan no došanas, gan ņemšanas. Tas gan nenozīmē, ka kompromisu vārdā ir jāatsakās no saviem sapņiem, bet cilvēki nevar nodzīvot 10, 30 un 50 gadus kopā, ja daudzreiz "nepierīvējas". Tikpat svarīgi ir arī otru atbalstīt un, lai arī cik grūti būtu, nostāties viņa kurpēs, mēģināt izjust to pašu un lietas uzlūkot no dažādiem skatu punktiem.
Laulību var uztvert kā sava veida līgumu. Protams, slēgt var laulības līgumu vistiešākajā nozīmē, taču šajā gadījumā tiek vērsta uzmanība uz to, kas tiek apsolīts pie altāra, – kopā priekos un bēdās, slimībā un veselība. Neviens šos vārdus mutē neliek un nepiespiež teikt skaļi, tādēļ pret svinīgo solījumu nedrīkst atteikties vieglprātīgi. Savs goda vārds ir jātur, jo visspilgtāk atmiņā iespiežas līdzcilvēka rīcība un attieksme tieši grūtākajos brīžos.
Ģimenes dzīve paliek mājās
Sociālie tīkli mūsdienu cilvēkam devuši ārkārtīgi daudz iespēju, taču visām labām lietām ir pa skabargai. Cilvēki ir ļoti dažādi – vieniem patīk draugiem un paziņām šādā viedā parādīt savas kāzu bildes vai kopīgos ceļojumus, kamēr citiem nekāda publikācija nav vajadzīga. Šoreiz nemeklēsim, kurš variants ir labāks, taču nevar nepieminēt faktu, ka robeža starp normu un "pārāk daudz" ir ļoti šaura. Ģimenes dzīvei lielākoties tomēr vajadzētu palikt aiz aizslēgtām durvīm, bet visu, ko vēlies pavēstīt draugiem, iespējams realizēt atsevišķās grupiņās vai aci pret aci.
Tas pats sakām arī par strīdēšanos citu klātbūtnē. Ja konkrētā situācijā neapmierina partnera rīcība, citu cilvēku klātbūtnē nav jāuzsāk skaidrošanās – vienalga, vai esat draugu vai pilnībā svešu cilvēku kompānijā. Šādās situācijās neērti jūtas itin visi, kas var radīt kauna sajūtu par tuvākā izpausmēm un radīt vēl papildu strīdus.
Jau izsenis bijis dzirdams pieņēmums, ka pasaulē netrūkst skauģu, tāpēc viena no trauslākajām un svētākajām lietām – laulības dzīvei – jālaiž klāt vien retos.
Nelīst otra pienākumu lauciņā
Pilnīgi noteikti nav jāatgriežas pie pienākumu sadales pēc dzimuma. Mūsdienās daudzas sievietes var parūpēties gan par izdegušajām lampiņām un čīkstošajām skapja durvīm, bet vīrieši – grīdu mazgāšanu un maltītes gatavošanu, taču nevar noliegt pienākumu sadales svarīgumu. Ja otrā pusīte ir ļoti pedantisks cilvēks, kurš tāpat pēc tavas telpu uzkopšanas vēlreiz ierodas ar slotu, nebojā sev un viņam garastāvokli ar savu metožu piedāvājumu. Lai šis darbiņš paliek tikai viņa kompetencē, savukārt tu uzņemies tos mājas pienākumus, kas tīk vairāk – piemēram, mājdzīvnieka izvešanu pastaigās vai trauku mazgāšanu.
- Pienākumus var arī darīt arī pa dienām. Kādas stratēģijas palīdzēs mājas pienākumus sadalīt godīgi un bez ķīviņiem, skaidrots šajā rakstā.
Kā raksta "Bustle", pienākumu sadales gadījumā nav "jāraustās" uz visām pusēm, tāpēc ir iespējams daudz korektāk un pilnīgāk veikt sev uzticētos darbus. Starp citu, daudzas sievietes un vīrieši vēl aizvien labprāt vēro savu otro pusīti, veicot tos pienākumus, kas reiz bija uzticēti tikai dāmām un tikai kungiem. Kā piemēru var minēt vīrieti priekšautā pie plīts un sievieti, kas palīdz darboties ap mašīnu – iespējams, tieši šāds eksperiments nepieciešams, lai attiecību liesmiņa piešķiltos ar jaunu sparu!
Vakariņas jāēd kopā
Laulātajiem draugiem mēdz būt atšķirīgi dienas ritmi, piemēram, naktsmaiņu darbs, slīdošais grafiks, kas noteikti abiem ir liels izaicinājums, taču lielākā daļa tomēr no darba mājās atgriežas aptuveni vienā laikā. Lai gan varētu šķist absolūts sīkums, eksperti norāda uz nepieciešamību pie vakariņu galda sēsties abiem kopā. Ja viens ietur maltīti, skatoties televizoru, bet otrs – runājot pa telefonu, tur tiek pazaudētas tik ļoti vērtīgās 20 ikdienišķās sarunas minūtes, kas ļauj būt lietas kursā vienam par otra dzīvi. Mazās lietas veido kopumu, tāpēc tās nedrīkst vērtēt par zemu.
Kādreiz vakariņu laiks bija īstais brīdis uzzināt jaunumus, pastāstīt savus piedzīvojumus, bet, kas svarīgākais, uzzināt un veidot kopīgus plānus. Iespējams, tieši tas jūsu tagadējās attiecībās pietrūkst, taču – nekad to neuzzināsi, ja nepamēģināsi šo daudzās ģimenēs piemirsto paņēmienu ieviest arī savā ikdienā.
Par aktuālākajiem mūsdienu attiecību likumiem vari uzzināt šajā rakstā.