Pētījums: tēva došanās bērna kopšanas atvaļinājumā pozitīvi ietekmē vecāku attiecības
Foto: Shutterstock
Daudzas jaunās māmiņas piekritīs, ka tēti, kuri kādu brīdi pēc mazulīša ienākšanas ģimenē dodas atvaļinājumā, lai būtu klātesoši jaunajā dzīves pavērsienā, ir lieli palīgi ikdienas solī. Lai gan joprojām tas nav izplatīti, ir tādi jaunie tēvi, kas izvēlas doties bērna kopšanas atvaļinājumā ilgāku brīdi. Nesen publicētā pētījumā secināts, ka šāda pauze no darba gaitām, vairāk iesaistoties zīdaiņa aprūpē, ir ar pozitīvu efektu ne tikai bērna audzināšanā, bet arī abu partneru – mazulīša vecāku – savstarpējās attiecībās.

Izdevumā "Social Forces" pētnieki Ričards Pets un Kriss Noesters nupat publicējuši pārskatu par to, vai vecāku savstarpējās attiecības uzlabojas, ja tēvi dodas atvaļinājumā no darba pēc bērna piedzimšanas. Tam par pamatu ņemts Prinstonas universitātes un Kolumbijas [apgabala] Populācijas pētniecības centra (Columbia Population Research Center) pētījums "Fragile Families and Child Wellbeing Study (FFCW)", kas norisinās vairāku gadu garumā un seko līdzi teju 5000 bērniem un viņu vecākiem. Dati nāk no intervijām, kas veiktas ar bērna mātēm un tēviem neilgi pēc bērna dzimšanas, kā arī pēc viena, trīs un pieciem gadiem.

Pets un Noesters no iegūtajiem datiem iztirzājuši, kā tēvu došanās bērna kopšanas atvaļinājumā, neatkarīgi no tā ilguma, ietekmē sadzīvi ģimenē un tās kvalitāti vairāku gadu garumā. Galvenie secinājumi publicēti vietnē "PSychology Today". Tēviem vaicāts, vai viņi pēc bērna piedzimšanas devušies atvaļinājumā un cik ilgi tas darīts, vai atvaļinājums bijis apmaksāts. Tāpat aplūkotas vecāku savstarpējās attiecības trīs dimensijās:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!