Kā liecina vairāki pētījumi un gadījumu, kur ar Covid-19 inficējies liels cilvēku skaits vienlaikus, analīze, ir vietas un aktivitātes, kas mūs pakļauj lielākam riskam. Dziedāšana, kliegšana un spēcīga izelpa, ko cilvēki veic intensīvu sporta nodarbību laikā, riskus palielina. Proti, ja kāds no grupas dalībniekiem ir inficēts, risks, ka inficēsies arī citi, ir daudz, daudz augstāks. Īpaši gadījumos, kad nodarbība notiek telpā. Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis uzsver, ka ierobežojumu mīkstināšana nenozīmē, ka ir obligāti jāizmanto viss, kas ir atļauts. Piemēram, kāpēc sportot telpās, ja to var darīt svaigā gaisā, kur riski veselībai ir ievērojami zemāki?
Intensīva slodze telpās – paaugstināts risks visiem
Infektologs atsaucas uz vairākiem pētījumiem, kas veikti saistībā ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19. Vienā no tiem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Slimību kontroles un profilakses centrs (SKPC) raksta – 30. aprīlī Dienvidkoreja ziņoja par 10 765 Covid-19 gadījumiem, kur aptuveni 76,2 procenti tika konstatēti Tegu un Kjonsanpukto provincēs. Pirms tam, 25. februārī, Čeonanas pilsētā, kas atrodas aptuveni 200 kilometru attālumā no Tegu, tika konstatēti pirmie Covid-19 gadījumi. Tika uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, kuras laikā, intervējot koronavīrusa inficētos pacientus, tika noskaidrots, ka visi piedalījušies fitnesa nodarbībās, kas tika rīkotas 15. februārī nacionālā fitnesa deju seminārā. Šajās nodarbībās 27 instruktori vadīja intensīvu četru stundu treniņu. Lai arī nevienam 15. februārī nebija Covid-19 simptomu, pēcāk astoņiem treneriem saslimšanas testi bija pozitīvi. Jāpiemin, ka seši no tiem bija treneri no Čeonanas, bet viens no Tegu.
Līdz 9. martam tika identificēti 112 Covid-19 gadījumi, kas visi bija saistīti ar fitnesa deju nodarbībām 12 dažādos sporta klubos Čeonanā. 82 gadījumi bija ar saslimšanas simptomiem, bet 30 – asimptomātiski. Instruktori ar ļoti viegliem simptomiem, piemēram, klepu, deju nodarbības vadīja vēl vismaz nedēļu pēc 15. februārī notikušā semināra. Jāpiemin, ka instruktori un nodarbību dalībnieki tikās tikai treniņa laikā uz 50 minūtēm un divas reizes nedēļā. Nodarbību dalībniekiem pirmie simptomi parādījās vidēji 3,5 dienu laikā. Lai arī lielākajā daļā gadījumu slimība tika nodota no fitnesa trenera nodarbības dalībniekam, tā pēcāk izplatījās arī ģimenēs un darbavietās.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv