Mārtiņš Taukačs / Privātais arhīvs
Tūliņ, tūliņ jau klāt Jāņu vakars, kad iedegsies ugunskuri un tuvu un tālu skanēs saulgriežu dziesmu skanīgais "līgo". Arī Mālkalnu ģimenei vasaras saulgrieži ir īpaši darbīgs laiks – mamma Aija steidz paspēt svarīgākos darbus un aust brunčus un citas tautiskās drānas un jostas, bet visa ģimene kopā plāno, kas vēl paveicams, lai gada īsāko nakti aizvadītu svinīgi, sekojot latviskajām tradīcijām. 21. gadsimta modernais dzīvesveids nav šķērslis tam, lai pārcilātu gadu simtiem senas parašas, iedegtu pūdeli un vītu vainagus.

Intervijas publicēšanas brīdī Edgars un Aija Mālkalni kopā ar savām trim atvasēm – meitu un diviem dēliem – baudīs atelpas mirkli un, visticamāk, skatīsies "Limuzīnu Jāņu nakts krāsā", kalendārajās brīvdienās sagaidot vien vēlus ciemiņus. Kāpēc? Mālkalni Jāņus svin tad, kad pēc Saules kalendāra klāt visīsākā gada nakts, – 20. jūnijā jeb vasaras saulgriežos. (VAI tad, kad pēc dievturu kalendāra svinami Jāņi, – 21. jūnijā) Aija pēc profesijas ir skolotāja, taču pirms pieciem gadiem dibināts savs ģimenes uzņēmums "Austras raksti", kas nodarbojas ar tautastērpu darināšanu. Savu palīdzīgo roku sniedz arī Edgars, īpaši pirmsjāņu laikā, kas ir pats aktīvākais. Sarunā ar portālu "Cālis" Edgars un Aija pastāsta, kā viņi nonākuši līdz latvisko gadskārtu svinēšanai savā ģimenē, ko viņiem nozīmē saulgriežu dziesmas un kādas ir ģimenes Jāņu svinēšanas tradīcijas.

Latviskajām tradīcijām pievēršas 10. kāzu gadadienā


Gadu gaitā Mālkalni Jāņus svinējuši līdzīgi kā lielākā daļa latviešu – naktī no 23. uz 24. jūniju. Taču pašu 10. kāzu jubileja nesusi apskaidrību, kā smej paši. 2009. gadā tika plānota lielā gadadienas svinēšana, kuru gribējuši aizvadīt īpaši, nevis sapulcējoties vien ar viesiem kādā atpūtas namā. "Un tad nolēmām, ka varam savu laulību savienot sentēvu garā līdzināšanas pasākumā un tērpušies tautastērpos. Noorganizējām līdzināšanu, ko veica Valdis Celms ar savu sievu Guntu, un īstenībā tas bija emocionāli daudz bagātāk, tā varētu teikt, nekā mūsu īstā kāzu diena," atminas Aija. Sieviete smejot bilst, ka tā arī nav spējusi piedot mācītājam, ka īstajā kāzu dienā gredzenu pirkstā uzmaucis nevis Edgars, bet viņš, tad nu nepiepildītais īstenojies līdzināšanā. Tieši rituāls, kuru vadījis Valdis Celms, licis aizdomāties par latviskajām tradīcijām kopumā un ko tās nozīmē.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!