*Reklāmraksti 2017 - 13260
Foto: Publicitātes foto
Olšūna ir sievišķīgākā un lielākā šūna sievietes organismā, kuras aizmetņi sāk veidoties jau embrionālajā periodā. Tieši tāpēc olšūnas izdzīvo visu to, ko pati sieviete. "Cigarešu dūmi, lietotie medikamenti, piesārņotais pilsētas gaiss, sēdošs darbs, kaitīgās plastmasas lietošana sadzīvē, alkohols un viss cits, kas nonāk mūsu organismā, ļoti tieši ietekmē arī olšūnu veselību," saka ginekoloģe Gita Ruttasa. Lai palīdzētu olšūnām labi justies un būt iespējami veselākām, arī tām nepieciešamas īpašas rūpes un vitamīni.

Katrai sievietei olnīcās ir īpaši veidojumi, kurus sauc par folikuliem, un to pirmie aizmetņi sāk veidoties, meitenītei vēl esot mammas puncī jeb 16. grūtniecības nedēļā. Embrionālajā periodā katrai meitenītei ir apmēram septiņi miljoni folikulu, pubertātes sākumā vairs tikai 300 tūkstoši folikulu. Veselai sievietei olšūnu rezerves ir lielas, un menopauzes iestāšanās nenozīmē to, ka tās izsīkušas. Šo procesu regulē ļoti smalks un ārkārtīgi niansēts mehānisms, olnīcas ir tikai mērķa orgāns, kas pilda augstāko centru norādījumus.

Katra menstruālā cikla laikā nobriešanu uzsāk vairāki folikuli, bet tikai vienā dominantajā olšūna nobriest līdz galam un nonāk vēdera dobumā. Olšūna tālāk ceļo pa olvadu, kur arī notiek satikšanās ar spermatozoīdu. Olšūnai ir jābūt kvalitatīvai, ar pareizu ģenētisko kodu, savukārt olvadam – ar skaistām skropstiņām izklātam, kuras kā mazas ūdens zālītes kustas vienā virzienā un nes olšūnu uz viņas un spermatozoīda satikšanās vietu. Tas ir viens no lielākajiem un brīnumainākajiem procesiem sievietes ķermenī. Lielākoties olnīcas strādā pamīšus – vienu mēnesi viena, otru otra, taču tikpat labi viena no tām var būt aktīvāka un biežāk uzņemties iniciatīvu. Var būt gadījumi, kad olnīcās abās nobriest pa folikulim un abas tiek brīnumaini apaugļotas tad ir divolu dvīņu grūtniecība – bērniņi ir atšķirīgi. Ja veidojas vienolas dvīņi, tad šajā olšūnas apaugļošanā procesā notiek brīnums, pēkšņi viena apaugļota olšūna sadalās divās daļās. Un no vienas šūnas izveidojas divi fantastiski bērniņi, kuri ir vienādi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!