Finanses – ģimenes tabu tēma. Kā iemācīt bērnam, ka nauda neaug kokos
Foto: Shutterstock
Nauda ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa. Varētu šķist, ka finanses un budžeta plānošana ir vecāku pienākums, taču laikā, kad valda ātrie kredīti un jauna kleita, kendama vai rokassomiņa ir datorpeles klikšķa attālumā, arī bērniem svarīgāk kā jebkad agrāk ir saprast naudas vērtību un mācēt to tērēt apdomīgi. Kā uzskata ekonomikas un komerczinību skolotāja Agnese Slišāne un ekonomikas un matemātikas pasniedzējs Krists Felš-Milbergs, jo ātrāk ar bērnu tiek pārrunātas dažādas ar ienākumiem un izdevumiem saistītas lietas, jo labāk. Viņi sarunā ar portālu "Cālis" atklāj, kāpēc bērniem jau agrā vecumā ir svarīgi apgūt šīs zināšanas, un iesaka praktiskus padomus, kā palīdzēt atvasei spert pirmos soļus pretim finanšu pratībai.

Bez naudas mēs nespējam ne sagādāt sev pārtiku, ne parūpēties par pienācīgu pajumti. Taču bieži vien ar to apieties iemācāmies tikai tad, kad pametam vecāku ligzdiņu, apjaušot, ka patiesībā līdz galam nespējam izplānot savu budžetu, veidot uzkrājumus, neizprotam, kas ir līzings, kas kredīts un kāpēc dators par 30 eiro mēnesī nemaz nav tik labs piedāvājums.

Anitai ir 11 gadus vecā Dominika mamma. Viņa portālam "Cālis" stāsta, ka ģimene nav izveidojusi konkrētu plānu, kā mācīt dēlam finanšu pratību, bet zēns vienalga prot veiksmīgi apieties ar kabatas naudu, veidot uzkrājumus no dzimšanas dienās sadāvinātajām finansēm un pēcāk iekrājumus iztērēt tam, ko pats vēlas. "Mēs kā vecāki cenšamies nodrošināt visas pamata vajadzības, bet, ja viņš vēlas kaut ko papildus, tad tas jāpērk pašam," mamma skaidro. Tiesa, ne visās ģimenēs ir šādi piemēri. Bieži ar naudu neprot apieties ne tikai bērni, bet arī viņu vecāki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!