Pedofilu aktivitātes un bērnu kailfoto internetā – kā pareizi rīkoties?
Foto: Shutterstock

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma, kad arvien vairāk cilvēku visā pasaulē bija spiesti uzturēties izolācijā mājās un attiecīgi pavadīja arī vairāk laika internetā, ir aktivizējušies noziedzīgās pasaules pārstāvji, mēģinot atrast jaunus veidus, kā izplatīt bērnu kailfoto un bērnu seksuālu izmantošanu saturošus materiālus tīmeklī. Piemēram, tika novēroti mēģinājumi izplatīt šādus materiālus sociālo tīklu platformās vai neautorizēti piekļūstot videokonferencēm un parādot visiem videokonferences dalībniekiem. Par šo faktu šobrīd daudz tiek diskutēts starptautiskajā INHOPE asociācijas tīklā, kurā spēkus apvienojušas 46 ziņojumu līnijas no visas pasaules, tai skaitā arī Latvijas Drošāka interneta centrs "Drossinternets.lv".

Aisberga redzamā puse ir mūsu ziņojumu līnijā saņemtie ziņojumi par nelegālu, kaitīgu interneta saturu un problēmsituācijām interneta vidē. 2020. gada pirmo septiņu mēnešu laikā saņemti 2945 ziņojumi. Vairākums no tiem – 86 procenti ir par pedofiliju un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem internetā. Joprojām daudzi nezina, ko darīt, saskaroties ar pārkāpumiem internetā un sociālajos tīklos. Par to mums ļauj spriest gan zvani uz uzticības tālruni 116111, gan ziņojumi "Drossinternets.lv" mājaslapā un mobilajā lietotnē "Drošs internets" ar lūgumu palīdzēt atrisināt vienu vai otru problēmsituāciju. Ir jāuzsver, ka "Drossinternets.lv" ziņojumu apstrādē sadarbojas ar Valsts policiju, interneta pakalpojumu sniedzējiem un INHOPE biedriem, tāpēc šāda veida nelegāli materiāli no publiskas piekļuves parasti tiek dzēsti trīs dienu laikā.

Ja runa ir par pedofiliju, bērnu kailfoto un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem, ikvienam ir jāzina, ka, lai dzēstu attēlu un video no publiskas aprites un palīdzētu atrast varmāku, vispirms ir jāiegaumē norādes, kur attēls vai video internetā ir redzams, kam tika sūtīts, kurš to pārsūtīja utt. Saite uz vietu internetā, kur foto vai video publicēti, ir jāsaglabā, lai tas kalpotu par pierādījumu tiesībsargājošām institūcijām, ziņojot par pārkāpumu, taču to nedrīkst pārsūtīt nevienam. Pēc tam jāziņo "Drossinternets.lv" vai Valsts policijai un jākonsultējas, kā rīkoties tālāk. Savukārt, lai nepieļautu, ka jūsu vai bērnu organizētās videokonferences laikā pieslēdzas neautorizēti lietotāji un izplata nelegālu saturu, veiciet drošības pasākumus, uzstādot atbilstošus iestatījumus. Vairāk šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!