vientuļā māte mamma bērns meita sēdēt
Foto: Shutterstock
2020. gada sākumā Latvijā bija 508,7 tūkstoši ģimeņu, kas salīdzinājumā ar 2011. gada tautas skaitīšanas rezultātiem ir samazinājies par 79 tūkstošiem jeb 13 procentiem. Iedzīvotāju skaits šajā periodā samazinājies par 167 tūkstošiem jeb astoņiem procentiem. Šajā laikā pieaudzis vientuļo vecāku ģimeņu īpatsvars ģimeņu skaitā.

Gatavojoties 2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanai no administratīvajiem datu avotiem, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāk publicēt statistiku par ģimenēm un iedzīvotāju izglītības līmeni, kā pirmos publicējot datus par ģimenes rādītājiem 2020. gada sākumā.

Privātās mājsaimniecības ģimenes kodols ir viens no sarežģītākajiem tautas skaitīšanas rādītājiem. Tautas skaitīšanā ģimeni skata šaurākā nozīmē – to veido laulāts vai nereģistrētā kopdzīvē dzīvojošs pāris ar vai bez bērniem, kā arī viens vecāks ar vienu vai vairākām atvasēm. Tiek ņemta vērā tikai tiešā (pirmās pakāpes) radniecība starp pēcnācējiem un vecākiem – tikai vecvecāks ar mazbērniem šajā kontekstā netiek skaitīts kā ģimene. Netiek skatīts pēcnācēja vecums – arī pieauguši vīrieši un sievietes, dzīvojot kopā ar saviem vecākiem, ir dēla un meitas statusā. Atbilstoši tautas skaitīšanas metodoloģijai vienā mājsaimniecībā var dzīvot vairākas ģimenes – piemēram, vecmāmiņa ar vectēvu un kāds no viņu bērniem ar savu bērnu (šai gadījumā veidojas divas ģimenes – precēts pāris bez bērniem un viens vecāks ar bērnu). Viena persona neveido ģimeni un netiek skatītas personas, kas dzīvo institūcijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!