Statistika ir nepielūdzama – Latvija jau trīs gadus pēc kārtas HIV izplatībā Eiropas Savienībā (ES) ir izteikta līdere ar vidēji 18,5 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Salīdzinājumam – vidējais ES rādītājs ir 5,6 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Kāpēc šis koeficients Latvijai ir tik augsts un ar ko ikdienā nākas saskarties cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, centāmies noskaidrot sarunā ar HIV pacientu atbalsta biedrības AGIHAS vadītāju Andri Veiķenieku.
2020. gada 1. janvārī Latvijā oficiāli bija reģistrēti teju astoņi tūkstoši HIV pozitīvu cilvēku, no kuriem lielākā daļa bija Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji – 82%. Dati par 2020. gadu vēl nav zināmi pat ne aptuvenu aplēšu formā, taču Veiķenieks ir bažīgs, ka līdz ar Covid-19 pandēmijas izplatību būs pieaudzis arīdzan inficēto skaits ar HIV. Laboratorijas ir ļoti noslogotas, tāpēc īpašas kampaņas ar aicinājumu pārbaudīties nav rīkotas, turklāt nav noslēpums, ka jebkuras krīzes apstākļos saasinās arīdzan dažādas novirzes no ierastajām uzvedības normām – tostarp emocionāla un seksuāla vardarbība un intravenozo narkotiku lietošana.
Un tieši profilaktiskie pasākumi (precīzāk gan: to nepietiekamais daudzums) ir galvenais iemesls, kādēļ Latvijai šobrīd HIV izplatībā ir tik augsts rādītājs. "Sabiedrības informēšana par riskiem ir diezgan reta un kampaņveidīga, bet ļoti būtu nepieciešams pastāvīgs un regulārs darbs. Ja mēs nopietni necīnīsimies ar šīs infekcijas slimības izplatību, tad agrāk vai vēlāk tā kļūs par ļoti nopietnu apdraudējumu nācijas izdzīvošanai," skaidro Veiķenieks.