Mācīties izdzīvot emocijas: pieci mākslas terapijas vingrinājumi visai ģimenei
Foto: Shutterstock
Bērniem, kuri jaunāki par 10 gadu vecumu, vistiešākajā mērā izpausties palīdz rotaļas un radošas nodarbes. Tikai tuvojoties pusaudžu vecumam, bērns spēj novērtēt savas darbības, izdarīt lēmumus un apjaust savas sajūtas un emocijas. Lai savu mazo bērnu izjūtas un emocijas labāk izprastu, vecāki var ņemt talkā rotaļu un, piemēram, zīmēšanas palīdzību. Viena no lietām, kas palīdz, ir mākslas terapija.

Pārdomas par savām emocijām un izjūtām var uztrenēt tāpat kā muskuļus. Ja to nedara, ir liela iespējamība, ka bērns nespēs savaldīt emocijas un apzināties vēlmes, kas patiesi dara laimīgu. Kā skaidro mākslas terapeite Darja Šancina vietnē "Letidor", viens no pieaugušo uzdevumiem ir palīdzēt bērnam veidot pieredzes, kas palīdzēs apziņas attīstībai. Lai to izdarītu, ar bērnu ir "jārunā" vienā, viņam saprotamā valodā – ar spēlēšanos un radošām nodarbēm.

Šancina skaidro, ka šim mērķim lieliski noder mākslas terapija – tas ir kā rīks, kas palīdz apzināties izjūtas un paspert soli pretī apzinātākai dzīvei. Mākslas terapija balstās kreatīvajā procesā, kura laikā cilvēks neapzināti pauž savas sajūtas ar uzzīmēto vai radīto. Ja bērns pārģērbjas par supervaroni, viņš piešķir sev tās īpašības, kas ikdienā trūkst. Savukārt, uzzīmējot biedējošu briesmoni, bērns tādējādi pauž savas negatīvās emocijas, kas viņā paslēpušās. "Radošo nodarbju rezultāts ir kas vairāk par skaistu zīmējumu – tā ir trausla iekšējā pasaule, kas katram pašam ir uzticēta," norāda mākslas terapeite Šancina.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!