Delfi foto misc. - 77304
Foto: F64

Skaļāk par HIV un AIDS tiek runāts divreiz gadā – 1. decembrī, kad ir Pasaules AIDS diena, un maija trešajā svētdienā, kas ir AIDS mirušo piemiņas diena. Pārējā laikā šī problēma šķietami tiek nolikta malā. Tiesa, tas gan nemazina tās nopietnību. Kas ir HIV vīruss, kā norit tā ārstēšana un kāda ir sabiedrības izpratne par HIV un AIDS – par to sarunā ar RAKUS stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāju profesori Guntu Stūri.

Kā atklāj infektoloģe, pasaulē pirmās ziņas par HIV infekciju parādījās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, kad zinātnieki sāka meklēt kopsaucēju, kādēļ jauniem cilvēkiem tiek konstatēta ļoti savdabīga pneimonija vai asinsvadu audzēji, piemēram, Kapoši sarkoma. Tiesa, ja palūkojas vēsturiski, arī piecdesmitajos gados rodamas liecības par HIV infekcijas pazīmēm, tādējādi pilnīgi iespējams, ka tās izplatība aizsākusies jau pagājušā gadsimta četrdesmitajos un piecdesmitajos gados.

Latvijā HIV infekcija pirmoreiz tika diagnosticēta 1987. gadā, un tas nebūt nenācās viegli. HIV testi nebija pieejami, tāpēc asins paraugi tika sūtīti uz Maskavu, savukārt atbilde bija jāgaida nedēļām ilgi. Un arī ārstēšana sākotnēji bija problemātiska, jo medikamentu klāsts bija ļoti ierobežots.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!