'Adopted granny' – seniori sadarbībā ar jaunajiem dizaineriem rada krāšņus adījumus
Foto: Vinita Vilcāne-Krilova
Tāpat kā lielākā daļa Eiropas, arī Latvijas sabiedrība palēnām noveco. 2017. gadā Centrālās statistikas pārvaldes publicētā statistika atklāja, ka Latvijā ir nedaudz mazāk par 400 000 cilvēku vecumā virs 65. Diemžēl liela daļa no sirmgalvjiem ir pakļauti vientulībai un nereti arī nabadzībai. Bet kā būtu, ja mēs varētu adoptēt ne tikai bērnus, bet arī vientuļās vecmāmiņas? Šādu utopisku ideju apspēlē jauns sociālais projekts "Adopted granny", kas piedāvā unikālus adījumus, kuri tapuši, sadarbojoties dažādām paaudzēm.

Sociālais projekts "Adopted granny" šobrīd ir kopdarbs starp senioriem – rokdarbniekiem – un jaunajiem dizaineriem, kā rezultātā top adījumi bērniem, kas radīti ar rūpīgu senioru darbu un mūsdienīgu dizaina redzējumu, atklāj projekta autore Ance Rancāne. "Ideja radās, aizdomājoties par lietu kārtību sabiedrībā. Vēlējos to mainīt. Kādēļ mēs kā sabiedrība nevarētu uzņemties rūpes ne tikai par bērniem, kuri palikuši bez vecākiem, bet arī par senioriem, kuriem trūkst gādības un praktiska atbalsta? Latvijā seniori ir viena no nevienlīdzībai visvairāk pakļautajām sabiedrības grupām, nozīmīga daļa no tiem cieš no nabadzības un vientulības, īpaši tie, kuri dzīvo vieni," skaidro Ance.

"Kaut arī projekts pagaidām nav nonācis līdz vecmāmiņu adopcijai vai mazbērnu meklēšanai vientuļajām vecmāmiņām, tas radis iespēju atbalstīt seniorus praktiski – gūt ienākumus un prieku, sadarbojoties ar jaunajiem dizaineriem," atklāj idejas autore. Viņa teic, ka ideja šādā veidā transformējās, jo ir skaidrs, ka no vecākās paaudzes ir daudz, ko mācīties, it īpaši izkoptās amatniecības prasmes, kas ir unikāla Latvijas vērtība. "Lai ideja veiksmīgi īstenotos, bija liela veiksme atrast projekta kodolu – mākslinieci un dizaineri Asnati Blankveinu, kura radījusi dizaina vīziju, kā arī adījumu aprakstu autori Daci Zvirgzdiņu, kura pacietīgi veidoja tekstus, iekļaujot tajos rokdarbnieču ieteikumus un idejas. Protams, svarīgākais bija atrast pirmos rokdarbniekus, ar kuriem kopā projektu uzsākt."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!