Netipiski faktori, kas liecina par cilvēka inteliģenci
Foto: Shutterstock
Teju katram no mums atmiņā palicis kāds skolas laika atgadījums, kad esam izgāzušies klases un skolotāja priekšā, pasakot nepareizo atbildi. Tas patiesi var iedragāt pašapziņu, taču, par laimi, izrādās, ka inteliģenci veido ne tikai zināšanas un spriestpēja. Gudrība var izpausties visdažādākajos veidos. Kādos? Par to raksta turpinājumā!

Psihologi un citi eksperti atklājuši, ka ir daudzi veidi, kā uzlūkot cilvēka inteliģenci. Iespējams, esi dzirdējusi par IQ (intelekta koeficienta) testiem, kas ir īpaši izstrādāti, lai noteiktu cilvēku spējas, taču būtiski ir saprast – inteliģence un gudrība nav saistīta vien ar IQ. Kāpēc?

  • IQ testi vērtē noteiktas prasmes, piemēram, spriestspēju, atmiņu un problēmu risināšanu, taču tie nespēj iegūt plašāku priekšstatu par cilvēka spējām kopumā.
  • IQ testos nevērtē tādus faktorus kā radošumu vai emocionālās prasmes.
  • Dažādas izcelsmes cilvēkiem ir atšķirīgas zināšanas par testa jēdzieniem un struktūru, tāpēc zemi rezultāti ne vienmēr var atspoguļot faktiskās intelektuālās spējas.
  • Dažādi pētījumi atklājuši, ka, piemēram, cilvēkiem ar autismu bieži ir augstāks intelekts, nekā parāda standartizētie IQ testi.
  • Daudzi eksperti uzskata, ka viens tests nevar dot skaidru priekšstatu par inteleģenci, jo ir jāņem vērā, ka tai ir dažādi veidi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!