Apskāvieni – iespēja mazināt vientulības sajūtu sociālās distancēšanās laikā
Sociālās distancēšanās laikā miljoniem pasaules iedzīvotāju ir liegtas fiziskas saskarsmes iespējas. Tieši pieskārieni un apskāvieni ir viena no lietām, kas tik daudziem šajā laikā ir liegta un ļoti pietrūkst. Tāpēc svarīgi tos ir sniegt saviem mājiniekiem – viens otram, bet, ja dzīvo viens, vientulības sajūtas mazināšanai psihologi iesaka apskaut arī pašam sevi.

Apskāvieniem ir daudz dažādu pozitīvu ieguvumu gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanā. Apskaujoties izdalās oksitocīns – viela, kuru tautā sauc par mīlestības hormonu. Oksitocīns spēlē nozīmīgu lomu arī sāpju mazināšanā un var uzlabot mūsu fizisko pašsajūtu. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā mēs varam regulēt stresa līmeni organismā – ar pieskārieniem. Pat vienam 20 sekundes ilgam apskāvienam ir tūlītēja iedarbība – tas mazina stresa līmeni un paaugstina oksitocīna līmeni organismā, uzlabojot mūsu fizisko pašsajūtu.

"Neverbālā valoda bieži vien ir visspēcīgākais komunikācijas līdzeklis, kas mums ir pieejams. Pieskārieni savā ziņā ir viena no pirmajām sajūtām, kas ienāk mūsu dzīvē, vēl pat esot mātes klēpī. Turklāt āda ir lielākais sajūtu orgāns mūsu ķermenī. Apskāvieni ir arī universāls veids, kā mēs varam ziņot otram cilvēkam, ka viņš mums ir svarīgs. Tie mums palīdz veidot savstarpējās saiknes izjūtu jeb piesaisti, kā arī dod mums drošības un pieņemšanas sajūtu, mazina vientulības izjūtu. Piesaistei ir milzīga loma mūsu attīstībā, labbūtībā un spējā veidot attiecības visu mūsu turpmāko mūžu," uzsver Marija Ābeltiņa, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!