BKUS lūdz valdību rast finansējumu valsts apmaksātai grūtnieču vakcinācijai pret garo klepu
Foto: Shutterstock

Lai novērstu mazuļu līdz sešu mēnešu vecumam saslimšanu ar bīstamo garo klepu, ir nepieciešams ieviest valsts apmaksātu grūtnieču vakcināciju. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centrs aicina valdību sadzirdēt starptautisku organizāciju rekomendācijas, apzināties strauji augošos statistikas rādītājus un rast finansējumu, lai īstenotu efektīvu risinājumu jaundzimušo un zīdaiņu pasargāšanai.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā trīs gadu laikā – no 2017. gada līdz 2019. gadam – gan kopējais saslimšanu skaits ar garo klepu, gan saslimšana klīniski bīstamākajā grupā – bērniem līdz gada vecumam, ir palielinājusies vairākkārtīgi.

Garais klepus jeb pertussis pirmsvakcinācijas ērā bija pirmais lielākais zīdaiņu nāves iemesls. Šī augsti infekciozā akūtā elpceļu infekcijas slimība skar gan sirds asinsvadu, gan elpošanas sistēmu, bojājot plaušu audus un izraisot plaušu hipertensiju. Kā komplikācijas var attīstīties pneimonija, krampji, bradikardija, cirkšņa trūce, encefalopātija, pulmonāla hipertensija, apnoja, rektāls prolapss. Letālu iznākumu pārsvarā novēro zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam, īpaši jaundzimušajiem, informē BKUS Komunikācijas daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!