Kāpēc cilvēki salīdzina attiecības?
Jo tas ir cilvēka dabā. Sociālie salīdzinājumi palīdz labāk saprast sevi, tāpēc attiecību salīdzināšana būtībā ir taktika, ko var izmantot, lai palīdzētu pamatīgāk izprast attiecības. Ar noteikumu, ka to darām konstruktīvi.
Kā norādīts portālā "Psyhology Today", attiecību salīdzinājumi parasti ietilpst vienā no sekojošām kategorijām:
- pozitīvi augšupvērsti salīdzinājumi: "Viņi ir tik laimīgi, un arī mēs tādi būsim!";
- pozitīvi lejupvērsti salīdzinājumi: "Mēs esam daudz interesantāki nekā viņi.";
- negatīvs augšupvērsts: "Ir skaidrs, ka viņš/viņa ir vairāk mīlēts/a nekā es.";
- negatīvs lejupvērsts: "Mēs esam tikpat garlaicīgi kā viņi."
Augšupvērstie salīdzinājumi ietver sevis salīdzināšanu ar citu pāri, kas tiek vērtēts kā labāks, savukārt lejupvērstie – ar šķietami "sliktāku" pāri.
Ko var atklāt salīdzinājumi
Viena no lielākajām un rupjākajām kļūdām, ko diemžēl pieļauj daudzas sievietes attiecību sākumposmā, ir to salīdzināšana ar savu pagātnes pieredzi, minot iepriekšējā partnera labās īpašības, kuru trūkst jaunajā mīļotajā. Visbiežāk tas notiek tad, ja aiz muguras ir neveiksmīgu, nelaimīgu attiecību pieredze, pārtrūkušas ilglaicīgas attiecības. Iespējams, iepriekšējās tomēr nav vēl galam izdzīvotas, tādēļ kārdinājums salīdzināt tikai pieaug.
Veselīga salīdzināšana no destruktīvas atšķiras ar to, ka pirmajā variantā tam pamatā ir motivācija kaut ko sasniegt, šajā gadījumā – uzlabot, pilnveidot partnerattiecības, nevis sacensties ar kādu vai kādam kaut ko pierādīt. Ir noskaidrots, ka pozitīvas interpretācijas palīdz radīt ciešāku tuvības un personiskās labklājības sajūtu.
Turpretī destruktīvie salīdzinājumi provocē ķildas un aizvainojumus, kas, atkal un atkal atkārtojoties, ilgtermiņā ir labvēlīga augsne emocionālajam un fiziskajam atsalumam pāra starpā, sānsoļiem – līdz pat attiecību iziršanai.
Iedvesmojies no labākajiem
Vērts paturēt prātā: svarīgs ir nevis pats salīdzināšanas fakts, bet gan tas, kā tu iegūto informāciju interpretē. Vai tu vērtē citu attiecības, par pamatu ņemot kritēriju – "labākas" vai "sliktākas" nekā manējās, vai tomēr paanalizē plašāk. Ja tev piemīt tendence vairāk sliekties uz negatīvo, apsver iespēju mēģināt šo ieradumu mainīt, proti, vairāk koncentrēties uz attiecību spēcīgajām pusēm. Piemēram, ja kremt tas, ka draudzene no mīļotā biežāk saņem ziedus, nekā partneris pasniedz tev, un tādēļ šķiet, ka "eh, cik slikti, ka mēs neesam tik romantiski", pamēģini uz situāciju palūkoties no šāda skatu punkta – "pag, bet mums ir savas mīlestības izpausmes, dažas ir pat intīmākas/jaukākas/interesantākas par ziedu pasniegšanu".
Var arī iedvesmoties no citiem spēcīgiem, harmoniskiem pāriem, likt lietā pozitīvu ziņkārību, lai noskaidrotu, kas viņiem ir palīdzējis stiprināt attiecības. Varbūt kādu no šīm lietām, protams, ar nosacījumu, ka tas būs interesanti abiem partneriem, vērts ieviest arī savās attiecībās?