Kādēļ Latvijā vīrieši reti ņem bērna kopšanas atvaļinājumu? Kādas sāpīgas tēmas vīrieši neapspriež savā starpā un kādēļ neizrāda emocijas? Vai tēva atbildība beidzas līdz ar šķiršanos? Kas ir mūsdienu tēvu spēks un vājums? Tie ir tikai daži no jautājumiem, kurus nesen apsprieda konferences "Tēvi. Attiecības" dalībnieki.
Pie viņiem un pie mums
Konferences sākumā Zviedrijas vēstniecības otrais sekretārs Hanness Tordengrens dalījās personīgajā tēva pieredzē, neslēpjot to apjukumu, kas rodas, dzīvē ienākot bērnam, minot nogurumu un prieku.
Daudzi esot pārsteigti, ka vīrietis, turklāt diplomāts, devies bērna kopšanas atvaļinājumā. Bet Hanness Tordengrens uzsvēra – Zviedrijā vīriešiem un sievietēm ir vienlīdzīgas tiesības izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu, savā ziņā pat pienākums. Katrs vecāks var ņemt atvaļinājumu bērna aprūpei – vismaz trīs mēnešus. Turklāt šāds laika periods ir paredzēts gan mammai, gan tētim – otrs vecāks to viņa vietā nevar izmantot.
Nākamgad Latvijā plānots ieviest līdzīgu pieeju, paredzot kādu daļu bērna kopšanas atvaļinājuma tēvam, tiesa, konkrēts plāns vēl tiks izstrādāts.
Latvijas Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks atgādina, ka kopš 2004. gada Darba likums paredz desmit dienas atvaļinājuma tēviem divu mēnešu posmā pēc dzemdībām, saņemot pabalstu (vīriešiem, kas veikuši sociālās iemaksas). Nākotnē plānots šo laiku pagarināt, iespējams, līdz divdesmit dienām. Likums piedāvā arī līdzvērtīgas tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, kas var ilgt pusotru gadu laikposmā līdz bērna astoņiem gadiem (tiesa, atvaļinājumu var ņemt pa daļām, arī pēc pusotra gada, taču apmaksāts tas tiek līdz pusotram gadam). Bērna kopšanas atvaļinājumu vecāki var izmantot pa vienam, vienlaikus tas nav iespējams (izņemot paternitātes atvaļinājuma laikā).
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv