covid, vakcinācija, qr kods, sertifikāts 20211026-104057
Foto: DELFI
Saistībā ar apliecinājumu, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes vai arī ir pārslimojusi Covid-19, cilvēkiem aizvien ir daudz jautājumu. Laikā, kad kopš 2021. gada 15. novembra Latvijā daudzi pakalpojumi pieejami Zaļajā režīmā, "ZZ Dats" direktors un vietnes ''Covid19sertifikats.lv'' izstrādātājs Edžus Žeiris informē par astoņiem iedzīvotājiem aktuāliem jautājumiem saistībā ar iepriekšminēto sertifikātu iegūšanu un izmantošanu.

1. Kādi digitālie Covid-19 sertifikāti ir pieejami?

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes vai arī ir pārslimojusi Covid-19.

Šobrīd ir pieejami šādi digitālie sertifikāti:

  • Sertifikāts par veikto vakcināciju pret Covid-19;
  • Sertifikāts par Covid-19 laboratorisko analīžu rezultātiem;
  • Sertifikāts par Covid-19 pārslimošanas faktu, ja iedzīvotājs ir pārslimojis Covid-19.

2. No kura brīža un cik ilgi ir derīgs Covid-19 pārslimošanas sertifikāts?

Pārslimošanas sertifikāts būs izveidojams un tiks atzīts par derīgu, ja pēc laboratoriski veikta pozitīva testa rezultāta ir pagājušas vismaz 11 dienas. Sertifikāts būs derīgs 180 dienas pēc testa veikšanas un 181. dienā sistēmā būs redzams, ka QR kods kļuvis nederīgs.

Ja pārslimošanas fakts nav noteikts laboratoriski, tad šo sertifikātu izveidot nav iespējams.

3. Ja ar Covid-19 esi izslimojis ārzemēs un saņēmis pārslimošanas sertifikātu tur, vai tas ir derīgs arī Latvijā?

Ja esi ieguvis Covid-19 pārslimošanas sertifikātu citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, tad tas ir derīgs arī Latvijā un tiks pārbaudīts atbilstoši Latvijas Republikā noteiktajiem kritērijiem. Tomēr jāņem vērā, ka joprojām ir ES valstis, kas nav pievienojušās vienotajai vārtejai, lai būtu iespējams pārliecināties par sertifikāta derīgumu un autentiskumu.

Šobrīd datu apmaiņa notiek ar tām ES un ārpus ES esošām valstīm, kas ir pievienojušās vienotajai vārtejai. Informācija par valstīm, kuras pievienojas vārtejai, tiek aktualizēta un publicēta Eiropas Komisijas tīmekļvietnē.

Informācija par katras Eiropas Savienības dalībvalsts prasībām saistībā ar Covid-19 un ieceļošanu, uzturēšanos konkrētajā valstī, ir pieejama tīmekļvietnē ''reopen.europa.eu''.

4. Ja esi saņēmis vakcīnu pret Covid-19, bet notikusi saslimšana ar šo vīrusu, kurš no izsniegtajiem sertifikātiem darbojas vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts?

Spēkā ir abi minētie sertifikāti, bet 180 dienas pēc pārslimošanas ar Covid-19 turpmāk darbojas tikai vakcinācijas sertifikāts.

5. Ja notikusi saslimšana ar Covid-19, uz cik ilgu laiku tiek apturēts vakcinācijas sertifikāts?

Pēc pozitīva testa rezultāta saņemšanas no laboratorijas Covid-19 vakcinācijas sertifikāts tiek apturēts uz 11 dienām – pēc tam, QR kodam nemainoties, tas automātiski atjaunojas.

6. Vai taisnība, ka, ja esmu pārslimojis Covid-19 un vēlos vakcinēties, nepieciešama tikai viena vakcīna?

Jā, pēc pārslimošanas ar Covid-19 var vakcinēties ar vienu no divām Covid-19 vakcīnu devām, lai saņemtu vakcinācijas sertifikātu. Atgādinām, ka pārslimošanas sertifikāts derīgs 180 dienas. Drīkst vakcinēties arī ar divām vakcīnas devām, bet par to jau sākumā jāvienojas ar vakcinācijas veicēju.

Personas, kuras pārslimojušas Covid-19, vakcinācijas sertifikātu var iegūt, ja 180 dienu laikā pēc laboratoriski apstiprināta pozitīva Covid-19 testa ir saņemta viena no divām Covid-19 vakcīnu devām un no vakcinācijas saņemšanas brīža pagājušas 14 dienas, neieskaitot vakcinācijas dienu.

7. Neesmu vakcinējies pret Covid-19 un pirms lidojuma uz Latviju veicu pārbaudi – tests bija negatīvs. Vai tas būs derīgs arī Latvijā?

Personām, kuras nav ne vakcinētas, ne pārslimojušas Covid-19, pirms iebraukšanas Latvijā jāveic polimerāzes ķēdes reakcijas tests (PĶR) (Polymerase chain reaction (PCR) test), kas nedrīkst būt vecāks par 72 stundām no testa veikšanas brīža līdz iekāpšanai starptautiskā pasažieru pārvadātāja transportlīdzeklī vai, ja ceļo ar privāto transportlīdzekli, tad līdz Latvijas robežas šķērsošanai. Tāpat pieļaujams veikt Covid-19 antigēnu testu. Tas nedrīkst būt vecāks par 48 stundām.

Visiem ceļotājiem – gan vakcinētajiem, gan pārslimojušajiem, gan citiem – pirms iebraukšanas Latvijā nepieciešams aizpildīt elektronisko apliecinājuma anketu vietnē Covidpass.lv.

Personām, kuras nav vakcinētas un nav pārslimojušas Covid-19, atgriežoties no valstīm, kur ir augsts saslimstības risks (saslimstības rādītājs ir lielāks par 75 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu periodā), vai īpaši augsta riska valstīm saskaņā ar SPKC tīmekļvietnē publicēto informāciju, ir jāievēro 10 dienu pašizolācija.

Jāatzīmē, ka testam, kas veikts ārpus Latvijas, neuzģenerējas sertifikāts. Piemēram, ja ir veikts tests Vācijā, bet pēc lidojuma uz Rīgu persona vēlas vakarā apmeklēt teātra izrādi, tad tai nav derīgs testa sertifikāts.

8. Kādu personas apliecinošu dokumentu kopā ar Covid-19 sertifikātu uzrādīt bērnam, ja viņam nav izdota pase vai ID karte?

Bērni līdz 15 gadu vecumam var uzrādīt skolēna apliecību vai dzimšanas apliecību. Ja bērnu līdz 15 gadu vecumam pavada kāds no vecākiem, iespējams uzrādīt vecāka pasi, kurā ir ieraksts par bērnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!