dzimtas koks ciltskoks radinieki bērnība
Ciltskoka veidošana un senču izzināšana interesē daudzus, taču viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem ceļā uz tā izveidi ir neziņa, pie kura gala ķerties klāt. Atbildes uz jautājumiem par dokumentu meklēšanu, veidojot ciltskoku, LTV raidījumā "Revidents" sniedz Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) eksperte Laima Jēkabsone.

Jēkabsone atklāj, ka interese par ciltskoku pētīšanu šobrīd ir liela. Un, ja kādreiz arhīvs pēc pieprasījuma šādu pakalpojumu sniedza, šobrīd lielā pieprasījuma un darbietilpīgā procesa dēļ šos iesniegumus vairs nepieņem. "Principā ir jāizskata ļoti liels apjoms dokumentu, un tā nav viena vai divas dienas. Brīžiem tu kaut ko nevari atrast, tu esi nosēdējis varbūt vienu, divas dienas, skatot visu laiku cauri dokumentus, un neesi atradis neko."

Tāpēc šis darbs tagad jāveic pašam. Jēkabsone dzimtas pētīšanu iesaka sākt ar vecāku aptaujāšanu. Jāmēģina noskaidrot vecāku un vecvecāku dzimšanas vietas un vecumu. "Tev pašam sākumā ir jāmeklē. Iespējams, ne arhīvā, bet [šādu informāciju] prasot dzimtsarakstu nodaļā. Ir dažādas izziņas, ko var prasīt tikai pats cilvēks kā radinieks. Tās, piemēram, varētu būt miršanas apliecības. Noskaidrojot, ka cilvēks ir miris, tur parādās ziņas arī par viņa dzimšanas datiem, par vecāku vārdiem," skaidro Jēkabsone.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!