iepazīšanās internetā tinder attiecības
Foto: Shutterstock

Straumēšanas platformas "Netflix" dokumentālā filma "Tinder Swindler" (tulk. – Tinder blēdis) šobrīd ierindojusies skatītāko filmu topā visā pasaulē, arī Latvijā. Tajā apspēlētās situācijas, kurās no sievietēm ar iepazīšanās lietotņu starpniecību tiek izkrāptas ievērojamas naudas summas, nepavisam nav tālu no realitātes arī pie mums. Lai iepazīšanās sarakstes nepārvērstos bankrotā, Valsts Policijas un bankas "Citadele" eksperti apkopojuši izplatītākās romantiskās krāpšanas pazīmes.

Valsts policija norāda, ka periodiski saņem iedzīvotāju iesniegumus par tā dēvētajām romantiskajām krāpšanām. Lielākoties šis krāpšanas veids tiek vērsts pret sievietēm, lai gan policijas praksē ir arī gadījumi, kad līdzīgā veidā nauda izkrāpta vīriešiem. Scenārijs šīm krāpšanām ir diezgan līdzīgs. Lielākoties nezināmā persona, ar kuru uzsākta sarakste, atrodas kādā tālā valstī. Viss sākas ar saraksti kādā sociālā tīkla vietnē, kas bieži vien turpinās e-pastā. Krāpnieki laika gaitā iemanto sieviešu uzticību, sola drīzumā braukt ciemos un darīt visu, lai viņas būtu laimīgas un justos mīlētas. Šajās sarakstēs vienmēr gadās kāda problēma – topošajam "līgavainim" steidzami nepieciešama nauda. Bieži vien šī nauda tiek lūgta, lai atrisinātu biznesa problēmas, veiktu operāciju, atbrauktu uz Latviju u.c.

"Mūsdienās finanšu krāpnieki savus upurus cenšas nomedīt gan telefonsarunu laikā, gan internetā, kur iespējas pazaudēt naudu ir gan iepazīšanās portālos, gan azartspēļu platformās un sociālajos tīklos. Šo apstākļu dēļ varam runāt par to, ka 2022. gadā svarīga ir ne tikai iedzīvotāju finanšu pratība, bet arī prasme pārdomāti un piesardzīgi sērfot internetā. Svarīgi iegaumēt, ka ar nevienu privātpersonu nevajadzētu dalīties ar savu bankas kartes informāciju, internetbankas pieejas kodiem un citu saistošo informāciju, ko krāpnieki var izmantot gan naudas piesavināšanās procesā, gan iesaistot datus citās shēmās. Jāatceras, ka "MobileSCAN" un "Smart-ID" izmantošana apliecina to, ka cilvēks labprātīgi apstiprina kādu darījumu, un tas var atstāt ietekmi gadījumos, ja tiekat apkrāpts un vēlaties atgūt naudu, tāpēc šis autentifikācijas rīks izmantojams situācijās, kad esat pilnīgi droši par to, kur sūtat savus līdzekļus," atgādina Kaspars Briška, "Citadeles" Informācijas tehnoloģiju drošības daļas vadītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!