konflikts, mobings, bērni, skola, vardarbība
Foto: Shutterstock
Ukrainas kara dēļ Latvijas skolās, īpaši lielajās pilsētās – Rīgā, Liepājā un Ventspilī – novērota latviešu un krievu tautības bērnu polarizēšanās, un pedagogi meklē visas iespējas, kā šo problēmu mazināt.

Līdzīga informācija izskanējusi arī par bērniem, kuriem kāds no vecākiem ir krievu tautības, par skolām Apvienotajā Karalistē. Par to savā starpā raizes pauduši vecāki sociālajos tīklos grupās, kurās noris domapmaiņa starp mūsu tautiešiem, kuri dzīvo Lielbritānijā.

Patiesībā, kā norāda Līga Bērziņa, "Uzvedība.lv" vadītāja, kura jau vairāk nekā desmit gadus strādā ar psihosociālajiem riskiem darba vidē, tostarp skolās, šī problēma pastāv jau daudzus gadus, taču patlaban saasinājusies. Jau vairākus gadus, analizējot bērnu konfliktus, tostarp fizisku izrēķināšanos jeb kautiņus, secināts, ka to veicina dažādas pārmaiņas. Piemēram, arī skolu apvienošana, ja nepievērš uzmanību audzēkņu un pieaugušo saliedēšanai. Likvidējot vienu skolu, bērni tiek pārcelti uz citu, un šajās situācijās arī var rasties dažādi konflikti. Tad bieži novērota bērnu polarizēšanās – "latvieši pret krieviem", "jaunie pret vecajiem", "gudrie pret muļķiem", "lauki pret pilsētu" utt., turklāt šādās frontēs sadalās ne tikai bērni, bet arī pedagogi. Ja nesaprot, ka šāda uzvedība ir reakcija uz stresu un pārmaiņām un risina efektus, ne cēloņus, konflikti var izveidoties dziļi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!