rokas vecums jaunība
Foto: Shutterstock
Mājās aprūpējamo personu skaits 10 gadu laikā Latvijā ir dubultojies, kā rezultātā arvien vairāk ģimeņu ikdienā aprūpē ilgstoši slimus piederīgos. Lai atvieglotu šo grūto darbu, labdarības fonds "TZMO Fonds Kopā mainām pasauli" uzsāk bezmaksas semināru sēriju "Mēs nākam tev palīgā", kuras ietvaros izglītos par gados vecu, hroniski slimu un gulošu piederīgo ikdienas aprūpi mājās.

Pirmais seminārs Ropažu novada iedzīvotājiem, kuri aprūpē savus tuviniekus, sociālā dienesta aprūpētājiem un ģimenes ārstu prakses darbiniekiem notiks Ulbrokas kultūras centrā "Pērle" 19. martā pulksten 10. Pieteikties var Ropažu novada sociālajā dienestā līdz 10. martam, zvanot pa tālruni +371 29229056 vai rakstot uz e-pastu fonds@tzmo-global.com.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, mājās aprūpējamo personu skaits pēdējo 10 gadu laikā Latvija ir dubultojies – no 8345 personām 2010. gadā līdz 16 146 jau 2020. gadā. Savukārt aprūpētāju skaits ir ievērojami samazinājies: 2010. gadā aprūpi mājās nodrošināja 792 personas, bet 2020. gadā – par trešdaļu mazāk jeb 582 cilvēki. Arī aprūpējamo personu skaits uz vienu aprūpētāju 10 gados ir būtiski pieaudzis: 2010. gadā tie bija septiņi, bet 2020. gadā – jau 13 cilvēki.

"Hroniski slimu, gulošu tuvinieku aprūpe daudzām ģimenēm ir daļa no ikdienas, kas prasa ne mazums rūpju, laika un līdzekļu. Lai šo smago, atbildīgo darbu kaut nedaudz atvieglotu, esam apvienojuši profesionāļu komandu, kura piedāvās noderīgas teorētiskas un praktiskas zināšanas tuvinieku labākai aprūpei," stāsta Ruta Dziļuma, "TZMO Latvija" valdes locekle.

Semināros tiks stāstīts par dažādām situācijām, ilgstoši aprūpējot slimu tuvinieku, kā arī sniegti praktiski padomi, tostarp, kā mājās veidot drošu vidi, parūpēties par demences slimnieku, nodrošināt aprūpējamā higiēnu, kā rūpēties par izgulējumiem, brūcēm, nesaturēšanu, kā aprūpēt gulošu pacientu, kā neizdegt, ilgstoši aprūpējot smagi slimu tuvinieku, u.c.

Seminārā Ropažos lektori būs veselības zinātņu maģistre Kristīne Vītoliņa, sertificēta garīgās veselības aprūpes māsa Irēna Kļaviņa, praktizējoša medicīnas māsa aprūpes jomā Zarislava Kairova, "SIA TZMO Latvija" ilgtermiņa aprūpes departamenta vadītājs Ojārs Šmaukstelis, Ropažu novada sociālā dienesta vadītāja Ruta Leišavniece, "TZMO Fonda Kopā mainām pasauli" valdes locekles Ruta Dziļuma un Vija Mētra.

Pašvaldības, kuras arī savā novadā vēlas organizēt šādu bezmaksas semināru, aicinātas sazināties ar fondu, rakstot uz e-pastu fonds@tzmo-global.com.

Sabiedrībai novecojot, pieaugot dzīves ilgumam un mūsdienu medicīnas iespējām, cilvēki ar hroniskām slimībām sadzīvo arvien ilgāk. Tās ir neirodeģeneratīvās un onkoloģiskās slimības, cukura diabēta komplikācijas, hroniskas nieru slimības, sirds mazspēja, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības u.c. Funkcionālos traucējumus var izraisīt arī kritieni un traumas, dzīvesveids psiholoģiskie faktori u.c.

Pēc 2018. gada CSP datiem Latvijā katrā 10 ģimenē ir cilvēks, kam ilgstošu veselības problēmu dēļ nepieciešama mājas aprūpe, bet profesionālus veselības vai sociālās aprūpes pakalpojumus mājās saņem vien neliela daļa jeb 14,9 procenti šādu mājsaimniecību.

Nodibinājums "TZMO Fonds Kopā mainām pasauli" dibināts 2021. gada janvārī ar mērķi palīdzēt sociāli mazāk nodrošinātajiem un aizsargātajiem iedzīvotājiem, uzlabot slimnieku un sociāli apgādājamo cilvēku aprūpes kvalitāti mājās un aprūpes iestādēs, sekmēt sabiedrības sociālo atbildību un labdarību. Nodibinājums izdevis izglītojošas rokasgrāmatas – par aprūpi pēc slimnīcas "Laiks doties mājās" un "Alcheimera slimība un citas demences formas".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!