veips smēķēšana dūmi
Foto: Shutterstock

Pēc kustības "Latvijas Bērni bez cigaretēm" iniciatīvas veikta socioloģiskā aptauja vidusskolās, kurā secināts, ka 72 procenti vecāko klašu skolēnu izmēģinājuši klasiskās cigaretes vai to alternatīvas – elektroniskās cigaretes un saltus. Uz jautājumu, kur iegūst līdzekļus cigarešu vai to alternatīvu iegādei, jaunieši kā biežāko finanšu avotu min kabatas naudu, ko dod vecāki.

Kustības "Latvijas Bērni bez cigaretēm" iniciatore un biedrības "BērnuDraugi" vadītāja Iveta Ziemele: "Jaunieši visvairāk ir pakļauti atkarību riskiem, jo vieglāk iesaistās jaunu lietu pamēģināšanā. Daudzi vecāki nesaprot vienu likumu – ja paši neparūpēsies par savu bērnu, tad par viņu parūpēsies iela. Galvenā motivācija to darīt ir cenšanās pieņemt jauniešu kompānijās noteiktos stilīguma standartus vai imitēt savus vecākus, kas to dara. Tomēr varam secināt, ka klasisko cigarešu popularitāte ar katru jauno paaudzi mazinās, kas ir svarīgi nākotnē dažādu slimību risku kontekstā. Vienlaikus parādās lielāka interese par klasisko cigarešu alternatīvām, jo to popularitāte pieaug pasaulē."

Cigaretes jauniešu apziņā ir pieaugušo simbols – tā ir statusa lieta. Visi aptaujātie jaunieši atzina, ka klasiskās cigaretes ir kaitīgas veselībai, bet tomēr tās izmēģina. Tikai 15 procenti atzina, ka smēķē cigaretes diezgan regulāri. Savukārt dažreiz "tusiņos" – katrs otrais. 35 procenti no tiem, kas ir savulaik pamēģinājuši, to ir pārtraukuši darīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!