Bērnu slimnīcā satraukumu un sāpes mazinās ar virtuālo realitāti
Foto: Shutterstock

Bērnu slimnīcas pacientiem pirms operācijas vai procedūras, ko veic narkozē, sāk piedāvāt iespēju arī virtuālās realitātes brillēs piedzīvot anestēzijas gaitu teju kā dzīvē. Savukārt Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pacienti var no slimnīcas vides ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību pārcelties priekpilnā pasaulē, uz laiku aizmirstot par satraukumu un sāpēm, informē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Ilze Olšteina.

Virtuālās realitātes (VR) ieviešana Bērnu slimnīcā balstīta zinātniski pierādītos ieguvumos. 2014. gadā Beļģijas un ASV zinātnieku veiktais eksperiments parādīja, ka uzmanības novēršana, izmantojot VR saturu, kavē sāpju stimulu veidošanos. Tas nozīmē, ka sāpīgas procedūras tiek sajustas un novērtētas kā mazāk sāpīgas, salīdzinot ar līdzīgām situācijām, kurās VR brilles netiek izmantotas. Noskaidrots, ka bērniem VR palīdz ar mazāku sāpju sajūtu pārdzīvot gan vakcinācijas procedūras, gan pat apdegumu radītās sāpes. VR tehnoloģijas piedāvātā satura nozīmīgo lomu trauksmes mazināšanā bērniem apstiprina lielākā daļa pētījumu par šo tēmu.

Ņemot vērā zinātnieku atzinumus un pieredzi Sentluisas bērnu slimnīcā (St. Louis Children's Hospital) ASV, anesteziologs Jānis Kolbergs kļuva par iniciatoru VR projekta ieviešanai Bērnu slimnīcā. "Virtuālā realitāte var mazināt nepieciešamību pēc pretsāpju vai nomierinošo līdzekļu lietošanas lielās devās, tādējādi samazinot iespēju, ka bērnam būs jāsaskaras ar medikamentu radītajām blaknēm. Šis tehnoloģiskais risinājums ļauj bērnam vienā mirklī nonākt vidē, kur viņš jūtas droši un komfortabli. Pēc tam bērns jūtas drošāk arī slimnīcas reālajā vidē. VR palīdz bērniem ātrāk atlabt, saīsinot slimnīcā pavadīto laiku," pozitīvas pacientu pieredzes nozīmi skaidro Kolbergs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!