14 gados kļūt par māti: diskutē par valsts atbalsta sistēmas izveidi nepilngadīgām grūtniecēm
Foto: Shutterstock
Lai gan pēdējos gadu desmitos labklājības līmenis Latvijā ir būtiski audzis, ik gadu joprojām tiek fiksēti vairāki simti pusaudžu grūtniecības gadījumu, kas lielākoties saistīti arī ar ilgtermiņa sociālajām problēmām. Bērnu slimnīcas fonda īstenotā projekta laikā valsts iestāžu pārstāvji un nozares speciālisti uzsākuši diskusijas par rīcības plānu atbilstošas valsts atbalsta sistēmas izveidei nepilngadīgajiem vecākiem.

Kā liecina statistikas dati, Latvijā ik gadu meitenēm līdz 18 gadu vecumam (ieskaitot) piedzimst 200–300 mazuļu. Tostarp ik gadu vidēji trīs meitenes kļūst par mātēm līdz 14 gadu vecumam. Savukārt abortus līdz 19 gadu vecumam ik gadu veic vidēji 174 meitenēm. Daži no galvenajiem cēloņiem pusaudžu grūtniecībai ir zināšanu trūkums par reproduktīvo veselību, nelabvēlīgi ģimenes apstākļi un sociālā vide, un šādai grūtniecībai nereti ir tālejošas negatīvas sekas gan uz pašu jauno sievieti, gan viņas bērnu, ja nav pieejams pietiekams psiholoģiskais, sociālais un medicīniskais atbalsts.

Lai risinātu šos jautājumus valstiskā mērogā, no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. oktobrim Bērnu slimnīcas fonds (BSF) īsteno Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) projektu "Mazaizsargātas sabiedrības grupas interešu aizstāvība, veidojot valsts atbalsta sistēmu: Rīcības plāns 2022.-2025. gadam nepilngadīgo grūtnieču atbalstam Latvijā." Projekts tiek finansēts no Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, stāsta BSF Komunikācijas projektu vadītāja Linda Anna Dāldere.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!