Jūlijā strauji audzis nopietnu un kropļojošu savainojumu skaits
Foto: Shutterstock

Jūlijā veiktas jau 15 sarežģītas replantācijas operācijas pacientiem, kuriem bija iespējams rekonstruēt/piešūt amputētos vai mehāniskās ierīcēs sadragātos pirkstus, plaukstas un rokas locītavas, uzmanību vērš Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsti. Salīdzinot ar iepriekšējā gada vasaras mēnešiem vai mājsēdes periodu, kad cilvēki aktīvi veica remontdarbus pašu spēkiem, jūlijā slimnīcā novērojama pacientu, kuriem nepieciešamas sarežģītas mikroķirurģiskas rekonstruktīvas operācijas, skaita pieauguma tendence.

Gūto traumu un savainojumu mehānismi un veidi ir dažādi, bet biežāk parādās traumas, kas gūtas, gatavojot ziemai malkas krājumus.

Kalvis Pastars, Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs: "Mēs, ārsti, nevis apkopojam statistikas datus "Excel" tabulās, bet gan apkopojam anamnēzi. Citiem vārdiem – sarunā ar pacientiem esam noskaidrojuši, ka lielākā daļa no smagi savainotajiem pacientiem ir nolēmuši pašu spēkiem sagatavot apkures (malkas) krājumus ziemas sezonai. Ja agrāk vienkārši tika pasūtīta jau gatava malkas krava, tad tagad cilvēki nolemj, piemēram, paši sazāģēt un saskaldīt atvesto baļķu kravu. Diemžēl, jāņem vērā, ka kādreiz iegūtās prasmes ar cirvi saskaldīt malku, iespējams, ir aizmirsušās. Vai arī – nupat iegādātais zāģis vai malkas skaldītājs ir tikpat bīstama ierīce kā ierocis, ja tiek darbināts un lietots, neievērojot visus drošības nosacījumus un prasības, kas minētas instrukcijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!