Pārejas posms no autiņbiksītēm uz podu ir svarīgs katra bērna dzīvē, jo nozīmē soli pretim neatkarībai un pašpietiekamībai, tomēr ne vienmēr tas ir viegls un mierīgs. Dažiem bērniem tas izraisa apjukumu un bailes, viņi sāk aizturēt vēdera izeju un ignorēt ķermeņa signālus. Savukārt tas tikai palielina stresu un var veicināt aizcietējumu rašanos, norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi portālā "Veselapasaule.lv".
Lielākā daļa bērnu apgūst urīnpūšļa un zarnu kontroli 24–48 mēnešu vecumā.
Kādas pazīmes liecina par bērna gatavību uzsākt podiņmācību
- Spēj aiziet līdz podiņam;
- Stabili sēž uz podiņa;
- Spēj būt sauss vairākas stundas vai pamosties sauss pēc miega;
- Spēj novilkt un uzvilkt bikses;
- Spēj uztvert vienkāršas komandas;
- Spēj ar atsevišķiem vārdiem vai žestiem paust vajadzību iet uz podiņa;
- Vēlas paust pozitīvu attieksmi pret vecākiem;
- Pauž neatkarību ar vārdu "nē";
- Izrāda interesi par podiņu;
- Atdarina pieaugušos un vecākos bērnus.
Līdz 20 procentiem normāli attīstīto bērnu atsakās no defekācijas (vēdera izejas) uz podiņa.
Iespējamie iemesli:
- Pārāk agrīns tualetes treniņš;
- Vecāku un bērnu konflikts;
- Neizskaidrojamas bailes no podiņa;
- Vājas adaptācijas spējas;
- Sāpīga defekācija aizcietējumu dēļ.
Kā palīdzēt bērnam apgūt tualetes iemaņas
- Vispirms padomā, vai bērns ir pietiekami gatavs. Par viņa gatavību uzsākt podiņmācību liecina iepriekš minētās pazīmes.
- Izvēliet vārdus, kā apzīmēsi iešanu uz podiņa.
- Biežāk maini autiņbiksītes, lai bērns pierod pie sausas veļas.
- Bērnam ir jāpierod pie poda. Pat ja bērns nebaidās, tas ir kaut kas pavisam jauns un nezināms. Sāc ar sēdēšanu uz podiņa ar visām drēbēm dažas minūtes dienā.
- Pakāpeniski māci sēdēt 5–10 minūtes tieši pēc ēšanas vai rīta pamošanās. Tas ir labs ieradums, jo šajā laikā pastiprināti darbojas resnā zarna, cenšoties atbrīvoties no sava satura.
- Pārliecinies, ka bērns saņem pietiekami daudz šķiedrvielu. Tās padara fēču konsistenci mīkstāku. Šķiedrvielas satur dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti.
- Pārliecies, ka bērns saņem pietiekami daudz šķidruma (vislabāk ūdeni).
- Pievērs uzmanību tam, kā bērns liek kājas, sēžot uz poda. Sekmīgai un pilnvērtīgai taisnās zarnas atbrīvošanai nepieciešams, lai abas pēdas stabili stāvētu uz cietas virsmas.
- Sākumā pieļaujams, ka bērns var saņemt nelielu apbalvojumu, piemēram, uzlīmi, bet tas nedrīkst kļūt par mērķi.
- Ja bērns jau cieš no aizcietējumiem, tie jāārstē, pirms uzsākat pieradināšanu pie podiņa.
- Nespied un nekaro ar bērnu, nekliedz un nedusmojies, ja bērnam neveicas visu nokārtot podiņā.
Ne tikai bērnam, bet arī vecākiem jābūt gataviem uzsākt podiņmācību. Tas nozīmē veltīt emocionālu enerģiju vairāku mēnešu garumā, pozitīvu attieksmi un spēju saglabāt mieru neveiksmju gadījumā, uzsver speciālsti. Veiksmīgs tualetes treniņš nenozīmē, ka bērns ir gudrāks par vienaudžiem, savukārt lēnāka pierašana pie podiņa nav vienlīdzības zīme slinkumam, atpalicībai vai pretdarbībai. Vidēji paiet aptuveni seši mēneši, kamēr bērns iemācās palikt sauss dienas laikā, bet naktī pat vairākus gadus. Meitenes parasti podiņmācību apgūst ātrāk nekā zēni.
Turpinājumā lasi citus portāla "Cālis" arhīva rakstus par dažādām viltībām, kā vieglāk apgūt podiņmācības gudrības.
Podiņš redzamā vietā, sarunas par kakām un čurām. Kā teikt ardievas autiņbiksītēm
Bērnam, kurš ir tikko pārstājis lietot autiņbiksītes, visi vārti vaļā. Viņš jau rīt var kļūt par premjerministru, viņš soļo ar jaunu pašpārliecību, starojot lepnumā un priekā. Ceļš līdz šim brīdim jums ir jānoiet kopā, un ir vērts apdomāt, kā tieši tu palīdzēsi bērnam pārtraukt lietot autiņbiksītes.
Podiņmācības ābece: ieteikumi, lai mazulis iešanu uz podiņa apgūtu veiksmīgi
Autiņbiksīšu laikmetā, kad tās pieejamas visdažādākajās formās un cenu diapazonā, visai ērti ir nesteidzināt mazuli, lai tas apgūtu tik nozīmīgo prasmi – iet uz podiņa. Tomēr agrāk vai vēlāk tādai dienai ir jāpienāk un vecākiem savai atvasei jāsniedz palīdzīga roka, lai "pamperiem" sacītu "atā un uz neredzēšanos!".
Diāna Zande dalās padomos, kā bērnam veiksmīgāk iemācīt iet uz podiņa
Došanās uz podiņu ir liels notikums ne tikai bērna, bet arī vecāku dzīvē. Dažkārt tas var sagādāt vairāk raižu, nekā prieka. Diemžēl nav viena precīza algoritma, kā iemācīt bērniņam nokārtoties podiņā, taču piecu bērnu māmiņa, psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande lekcijā vecākiem atklāj, kā soli pa solim visveiksmīgāk iemācīt bērnam doties uz podiņu.
Delikātā māksla – podiņmācības smalkumi: kad un kā tos apgūt
"Kā, tavs vēl staigā pamperos?" – nereti vecākiem nākas dzirdēt šādu un līdzīgus izteicienus no apkārtējiem, tiesa, galvenokārt no vecākās paaudzes vai cilvēkiem, kuri bērnus nav redzējuši sev tuvumā. Ja vien ģimene spēj finansiāli "pavilkt" šo autiņbiksīšu ēru, bieži vien vecāki nemaz īsti neiespringst, lai mazo iespējami ātrāk uzsēdinātu uz podiņa. Un ja vēl padomā, cik daudz nervu tiks pasargāti, ja nelaikā mazo mēģinās pieradināt pie šīs jaunās "iekārtas"...
Aizcietējumi bērniem: fiziski un emocionāli iemesli. Risinājumus piedāvā četras speciālistes
Kā rakstīts vecās bērnu ārstu grāmatās, ir normāli, ja tikai ar krūti barotam zīdainim vēders iziet no 10 reizēm dienā līdz vienai reizei 10 dienās. Ja mazulis saņem arī piena maisījumu vai piebarojumā vēl citu ēdienu, vēdera izejai jābūt katru dienu.
Podiņmācības gudrības: padomos dalās trīs bērnu tēvs
Esi možs un pozitīvi noskaņots. Ja ļausies satraukumam, tāpat darīs arī bērns, un tas traucēs podiņmācībai. Tu taču negribi, lai bērns visu turētu sevī. Šādu centienu rezultāts būs diskomforts un ilgāks podiņmācības laiks. Atceries, ka podiņmācība ir process, kad bērns iemācās kontrolēt ķermeņa funkcijas un spēj "paciesties", kamēr tiek līdz tualetei.
Padomi podiņmācībā. Podiņmācība soli pa solim.
Pampers padoms:
Izmanto šos sešus padomus un uzzini kad un kā savam mazajam uzsākt podiņmācību.
Podiņmācība ir liels solis uz priekšu gan bērnam, gan vecākiem. Kāda ir panākumu atslēga? Milzīga pacietība un vēl milzīgāks radošums! Ja tavs mazais ir gatavs iet uz podiņa, pamēģini šos vecāku pārbaudītos paņēmienus.
10 noteikumi veiksmīgai podiņmācības apgūšanai
Tavs mazulis ir aptuveni 18 mēnešu vecs? Vai tu esi pamanījusi viņa uzvedībā kādas pārmaiņas, kas varētu liecināt, ka bērns apzinās, ko nozīmē autiņbiksītes? Tātad vari sākt mēģināt viņam mācīt nebūt ne vieglo podiņmācību. Lūk, te būs portāla Woman-rules.ru padomi, kā veiksmīgāk apgūt šo visai sarežģīto lietu!
Podiņš skapī jeb Kad pa īstam var sākt podiņmācību
Mūsdienu autiņbiksīšu laikmetā iešana uz podiņa ir visai sarežģīta lieta, kas prasa milzu pacietību gan no vecākiem, gan bērniem. Bez skandāliem praktiski neiztikt, izņemot varbūt retus gadījumus, liecina vecāku pieredze.
Podiņmācības problēmas: bērns bez pampera nečurā
"Man un manai divus gadus un trīs mēnešus vecajai meitai ir problēma. Nekādi mums nesanāk no pampera atradināties tā pa īstam. Dārziņā jau kādus trīs mēnešus autiņbiksītes tiek vilktas tikai uz gulēšanu. Mājās arī pampers tikai uz nakti. Uz poda šad tad trāpa, biežāk kur pagadās.
Pazīmes, kas liecina – tavs mazulis ir gatavs iešanai uz podiņa
Tavs kaimiņš lepojas, ka viņa mazais bez pamperiem sagaidījis savu otro dzimšanas dienu, tava radiniece savukārt ar šo jautājumu nevarēja tikt galā līdz pat bērnudārza vecumam. Kad tad ir īstais laiks podiņmācībai? Viennozīmīgas atbildes nav, jo katrs bērns attīstībā ir individuāls, tādēļ ļoti svarīgs aspekts ir bērnam pašam ļaut noteikt, kad viņš ir gatavs mācīties iet uz podiņa. Lūk, septiņas pazīmes, kas liecina - bērnu jāsāk likt uz podiņa.