Foto: Publicitātes foto
Pasaulē zināmākais izdzīvošanas eksperts un piedzīvojumu meklētājs Bērs Grills ne reizi vien ir šokējis skatītājus ar savām izdarībām. Viņš spēj izdzīvot pat šķietami neiedomājamos apstākļos un pēc saviem piedzīvojumiem vienmēr dalās ar noderīgiem padomiem, kas palīdzēs pat visbīstamākajās situācijās.

Pats Grills gan atzīst, ka bailes ir milzīga viņa dzīves sastāvdaļa, kā arī neatņemama ikdienas daļa. Viņaprāt, tās nav ienaidnieks, bet gan dabas dots mehānisms, kas ļauj cilvēkiem būt atjautīgam, lai veiksmīgi darbotos, iesaistītu visas savas maņas un izdzīvotu. Ja cilvēks pēkšņi nonāk bīstamā situācijā un viņa baiļu "muskuļi" nav attīstīti, viņš var saskarties ar adrenalīna pārslodzi, kas var aizēnot prātu ar bailēm. Piedzīvojumu meklētājs norāda, ka tas savukārt ir bīstami, skatoties no izdzīvošanas iespēju viedokļa.

Turpinājumā aicinām iepazīties ar Bēru Grillu un viņa izdzīvošanas padomiem, kas var noderēt gan ekstremālās situācijās, gan arī reizēs, kad vienkārši dodaties pārgājienā ar draugiem vai ģimeni.

No britu armijas līdz Everestam

Pēc Ītonas koledžas absolvēšanas, Bērs, kura īstais vārds ir Edvards Maikls Grills, pieteicās atlasei, lai kļūtu par Lielbritānijas armijas Īpašo gaisa spēku (SAS) karavīru. Atlasi, kas bija patiesi stingra un grūta, viņš veiksmīgi izturēja, jo kopš agras bērnības nodarbojas ar sportu, kāpj kalnos un burā kopā ar tēvu. Viņš arī karatē ieguvis melno jostu!

Armijā Bērs apguva un pilnveidoja daudzas izdzīvošanas prasmes, kas vēlāk viņu padarīja par televīzijas zvaigzni, kuru pazīst daudzās pasaules valstīs. Kopumā Bērs SAS pavadīja trīs gadus, taču viņa militārā karjera beidzās pēc tam, kad, lecot ar izpletni virs Āfrikas, viņš krita no 500 metru augstuma un guva smagas traumas – mugurkauls bija salauzts trijās vietās.

Tad sekoja 18 mēnešus ilga un grūta rehabilitācija, pēc kuras aktīvajam militārajam dienestam bija jāpieliek punkts. Tomēr, par spīti ārstu prognozēm, Bērs atkal varēja staigāt un 23 gadu vecumā kļuva par tolaik vienu no jaunākajiem alpīnistiem, kas uzkāpis Everestā.

Galvenais ir saglabāt mieru un domāt radoši

Foto: Publicitātes attēli

Grilla pieredze ir ļoti ievērojama – viņš ir bijis karavīrs, kāpis Everestā, ne vienu vien reizi bezbailīgi devies džungļos un šķērsojis kalnu upes. Katrā no piedzīvojumiem viņš tikai papildina savas zināšanas un pēcāk nodod tās arī tālāk citiem. Negaidīti bīstamā situācijā, kad tuvumā nav neviena, kas varētu palīdzēt, var nonākt jebkurš, tāpēc ir būtiski iegaumēt pāris lietas, kas tādā gadījumā palīdzēs spert soli drošības virzienā.

Kā norāda Bērs, pirmkārt, ir svarīgi apstāties un "iepauzēt", lai novērtētu situāciju un izplānotu turpmākos soļus. Vairums cilvēku apjūk un krīt panikā, tādā veidā padarot situāciju sliktāku un pieļaujot jaunas kļūdas. Apstājoties uz mirkli, cilvēks sev sniedz labākas izdzīvošanas izredzes. Eksperts uzsver, ka galvenais ierocis ir prāts, tāpēc aicina to izmantot.

Nākamais solis ir aizsardzība, izglābšanās, ūdens un ēdiens. Lai izdzīvotu savvaļā, pirmajai prioritātei vienmēr ir jābūt aizsardzībai. Ir jāatrod vieta, kur paslēpties no dzīvniekiem un nelabvēlīgajiem laikapstākļiem. Pēc tam jādomā par to, kā izglābties, un tad jāsagādā sev dzeramo ūdeni un pārtiku.

Liela nozīme ir arī tam, kā cilvēks domā. Bērs uzsver, ka ir jābūt gudriem un atjautīgiem. Piemēram, ūdens filtrēšanai var izmantot jebko, pat apakšveļu. Grills bieži šim nolūkam izmanto arī zeķes vai t-kreklu. Izdzīvošanas pamatā vienmēr ir tas, kā cilvēks spēj izmantot ikdienas lietas nestandarta situācijās.

Tāpat arī būtiska ir sagatavošanās pirms došanās dabā. Piemēram, gatavojoties pārgājienam, ir jāapzinās, kas var noderēt ārkārtējā gadījumā. Aukstā laikā reizēm lieks cimdu pāris var izglābt dzīvību. Savukārt izbraucienā ir būtiski ņemt līdzi arī ūdensizturīgus komunikācijas līdzekļus, nelielu pirmās palīdzības komplektu un lietas, kas palīdzēs iekurt ugunskuru. Protams, ideālā gadījumā līdzi jābūt arī dzeramajam ūdenim un enerģijas batoniņiem.

Taču galvenais padoms ir uzturēt pozitīvu attieksmi un būt pārliecinātam par to, ka izdosies izdzīvot. Ja ir jāglābjas kopā ar citiem cilvēkiem, tad visiem ir jāturas kopā un jābūt labsirdīgiem vienam pret otru. Pēc Grilla vārdiem, pareizā attieksme ir ne tikai galvenā panākumu, bet arī izdzīvošanas atslēga.

Jaunākajā "Skrējiens savvaļā ar Bēru Grillu: izaicinājums" sezonā, kura pirmizrāde būs 30. augustā pulksten 22 kanālā "National Geographic", skatītāji redzēs slavenības, kas kopā ar galveno varoni dosies piedzīvojumu meklējumos dažādās pasaules malās. Viņiem būs jādara viss iespējamais, lai izdzīvotu – sākot ar pārtikas un ūdens sagādāšanu un līdz pat cīņai ar dabas stihijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!