Bērnu slimnīcas ārsti iesaka laikus gatavoties bērna iespējamai saslimšanai
Foto: Panther Media/Scanpix

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti iesaka laikus sagatavoties tam, ka bērns var saslimt, teikts slimnīcas paziņojumā.

BKUS virsārste Renāte Snipe norādīja, ka šobrīd ne tikai Latvijā, bet arī citur turpina strauji izplatīties dažādi vīrusi, kuri skar elpceļus – ASV un daudzās Eiropas valstīs bērnu slimnīcas ir pārpildītas, mediķi brīdina par pacientu skaita pieaugumu gan ar gripu, gan RSV, gan agresīvu streptokoku infekciju. Arī BKUS nonāk ļoti daudz bērnu ar elpceļu vīrusu izpausmēm – drudzi, iesnām un klepu, kā arī – gastroenterīta izraisītu vemšanu un caureju. Nodaļas, kur ievieto bērnus ar infekcijām, ir pārpildītas un pacienti tiek stacionēti arī citās nodaļās.

Tāpat pieaug saslimstība ar gripu, bet lielā daļā gadījumu saslimšanas izraisītājs netiek noteikts, jo slimības ārstēšana ir simptomātiska, kad ārstēties var mājās.

Lai pasargātu bērnus un pārējos ģimenes locekļus no saslimšanas ar vīrusu infekcijām, BKUS aicina vēdināt telpas, regulāri mazgāt rokas, vakcinēties pret gripu, jūtot pirmās slimības pazīmes, palikt mājās, lai ierobežotu vīrusu infekciju izplatīšanos tālāk, kā arī izvairīties no vietām, kur iekštelpās pulcējas daudz cilvēku.

BKUS īpaši vēršas pie zīdaiņu vecākiem, kuriem iesaka atturēties no publisku pasākumu apmeklēšanas un bērnu ballīšu rīkošanas, jo RSV norise bērniem līdz sešu mēnešu vecumam var būt īpaši smaga un bez ārstēšanās slimnīcā neiztikt.

Snipe atgādina, ka mājas aptieciņā jābūt medikamentiem, kas pazemina temperatūru, piemēram, paracetamolam, ibuprofēnam, un, zinot bērna svaru, jāaprēķina viņam nepieciešamā deva. Ja vecākiem ir šaubas, labāk laikus sazināties un izrunāt ar ģimenes ārstu to, kādās devās bērna vecumā jālieto temperatūru pazeminoši līdzekļi, cik ilgi var gaidīt temperatūras pazemināšanos, cik daudz šķidruma jāuzņem, ja ir augsta temperatūra.

Tāpat Snipe atgādina, ka labs risinājums daudzās situācijās ir saziņa ar ģimenes ārstu vai pediatra konsultācija attālināti, kas pieejama arī brīvdienās un svētku dienās. Nereti, ierodoties Neatliekamās palīdzības un observācijas nodaļā, ārsta palīgs konstatē, ka bērna veselība un dzīvība nav apdraudēta, un tad gaidīšanas laiks observācijas nodaļā, kas nozīmē sēdēšanu kopīgās telpās, var būt vairākas stundas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!