kaķis skumjas pārdomas
Foto: Shutterstock
Pēc ģimeniskajiem Ziemassvētkiem un lustīgajām Jaungada svinībām nāk janvāris – nereti tumšs, auksts un drūms, un 16. janvāris ir šī gada diena, kad skumjas varētu pat būt izskaidrojams. Kāpēc? Jo klāt gada depresīvākā diena.

Par "Blue Monday" jeb "Zilo pirmdienu" pasaule pirmo reizi izdzirdēja 2005. gadā. Gada depresīvākās dienas "kokteilī" parasti tiek samesta kaudzīte ne to priecīgāko lietu, piemēram, slikti laikapstākļi, pēcsvētku klusums, jostasvietas savilkšana pēc pamatīgās patērēšanās gada nogalē, kā arī nespēja saņemt sevi rokās un realizēt nospraustos Jaungada mērķus. Par gada depresīvāko dienu iegājies dēvēt janvāra trešo pirmdienu, taču – vai tiešām šodien emocijas līst pāri malām vairāk nekā citas dienas? Īsā atbilde – nē, jo "matemātiskajai formulai", pēc kuras to aprēķina, nav zinātniski pamatojuma. "Medical News Today" gada depresīvāko dienu sauc par mītu, norādot uz to kā mārketinga triku, kas palīdz reklamēt un pārdot preces un pakalpojumus.

Kā raksta "Independent", aprēķinu formulas autors ir psihologs Klifs Arnols. Viņš nāca klajā ar šo konceptu pēc ceļojumu firmas "Sky Travel" ierosinājuma, kuri pēcāk izmantoja sevis pasludināto gada depresīvāko dienu, lai popularizētu ziemas sezonas piedāvājumus. Pēcāk Arnāls gan pats atzinies, ka formulas pamatā ir pseidozinātne, un viņš nekad nebija vēlējies kādai dienai un janvārim piedēvēt tik lielu drūmumu. Tā vietā Arnols gribējis cilvēkus iedrošināt un uzmundrināt šo periodu saskatīt kā iespēju dzīvē kaut ko mainīt vai izmēģināt. "Vienalga, vai runa ir par jaunu karjeras ceļu, jauniem draugiem, mešanos jaunā hobijā vai piedzīvojumos, janvāris ir ļoti piemērots laiks, lai pieņemtu lielus lēmumus," tā Arnols.

Sakritība vai nē, taču ir cilvēki, kuri patiesi janvāra otrajā pusē izjūt skumjas un nomāktību. Lai arī decembris mēdz būt ļoti steidzīgs mēnesis, tādējādi radot lieku stresu, to pavada arī ļoti daudz skaistu notikumu, kas vairo prieku un pozitīvas emocijas. Janvāris uz šī fona pamatīgi nobāl… Taču tikpat svarīgi saprast – vien tas, ka šajā, par gada depresīvo dienu dēvētajā pirmdienā, jūties skumjš un nomākts, vēl nenozīmē, ka tev ir depresija – ilgstošs stāvoklis, ko ārstē speciālista uzraudzībā. Depresijas simptomi ietver nedrošības sajūtu, skumjas, bezcerību, motivācijas trūkumu, intereses zudumu pat pret aktivitātēm, ko parasti cilvēks izbauda. Dažos gadījumos depresija rada pašnāvniecisku noskaņojumu. Ja visi šie simptomi novērojami ilgāk par divām nedēļām, tad gan pastāv pamatots iemesls bažām. Kā atšķirt skumjas no depresijas, vari lasīt šeit.

Pēc skaistām virsotnēm mēdz nākt sāpīgi kritieni, tāpēc, iespējams, arī tu esi vīlies sevī, ka esi zaudējis motivāciju, kas gada nogalē bija pārpārēm. Iespējams, pelēkais skats aiz loga tevi tik pamatīgi spiež pie zemes, ka ir grūti sevi motivēt lielām un skaistām lietām. Ir dienas, kad šķiet – vai nu ar nepareizo kāju izkāpi no gultas vai arī visa pasaule pret tevi ir sazvērējusies. Ja šis ir stāsts par tevi, neķer kreņķi un atgādini sev, ka tas ir pārējoši. Nemet plinti krūmos, jo šī ir vienkārši slikta diena, nevis slikta dzīve. Turpinājumā esam apkopojuši padomus, kā tik cauri drūmām dienām vai vienkārši uzlabot sev garastāvokli!

27 vienkārši paņēmieni, kā acumirklī justies laimīgākai

Foto: Shutterstock

Ikvienam no mums laiku pa laikam gadās melnās dienas, kad šķiet, lietas pašas lec ārā no rokām, neizdodas nekas no iecerētā, turklāt negatīvā noskaņojuma dēļ pasliktinās arī mūsu attiecības ar līdzcilvēkiem. Gadījumā, ja minētās izjūtas tevi piemeklē aizvien biežāk, iepazīsties ar vienkāršiem paņēmieniem, kā ne tikai uzlabot garastāvokli, bet arī vairot laimes sajūtu ikdienā kopumā. Turpinājumā piedāvājam "ieročus" sliktā noskaņojuma un bezcerības mazināšanai atkarībā no tā, cik daudz laika esi gatava veltīt sava dzīvesprieka vairošanai.
Lasīt vairāk

Jūties labāk jau pēc 15 minūtēm: aktivitātes, kas uzlabos noskaņojumu

Slikts noskaņojums un pašsajūta ik pa laikam piemeklē ikvienu no mums, bet tā vietā, lai visu dienu nejustos kā savā ādā, kaut kas lietas labā jādara. Šoreiz, iedvesmojoties no "Power of Positivity" ekspertiem, ierosinām pāris aktivitātes, kuru izpilde aizņems vien 15 minūtes, bet liks justies daudz labāk!
Lasīt vairāk

Paradumi, kas kaitē garīgajai veselībai un emocionālajai labsajūtai

Foto: Shutterstock

Mēdz sacīt, ka veselā miesā mīt vesels gars, tomēr ne vienmēr viss ir tik vienkārši. Fiziskā labsajūta, protams, ir ļoti nozīmīga, lai emocionāli tu justos labi. Tomēr arī par savu garīgo veselību ir jārūpējas. Stress, satraukumi, ilgstoši slikts garastāvoklis pazemina tavu dzīves kvalitāti un var ietekmēt arī tavu fizisko veselību, tāpēc par savu garīgo veselību ir jārūpējas.
Lasīt vairāk

Laiks mainīt iesīkstējušos paradumus: ieteikumi, kas ikdienu padarīs laimīgāku

Foto: Shutterstock

Ikdienu pavadot nemitīgā steigā, ir viegli ieslīgt ierastu paradumu rutīnā, paveicot obligātos pienākumus un dzīvojot pēc noteiktiem, jau iepriekš paredzamiem un zināmiem noteikumiem. Tā rezultātā, agri vai vēlu, kļūst garlaicīgi un dzīve gluži vienkārši šķiet pelēka.
Lasīt vairāk

Negaidi, kamēr izdegsi: izmanīgi veidi, kā katru dienu gūt vairāk laika sev

Foto: Shutterstock

Draudzene, sieva, māsa, meita – lai kāda būtu tava loma ģimenē, mūsdienu straujajā dzīves ritmā sanāk iekļūt nebeidzamā darbu un pienākumu virpulī, kurā aizmirstas pats svarīgākais – tu. Ir svarīgi brīdi pa brīdim veltīt laiku tikai sev, īpaši ņemot vērā koronavīrusa pandēmijas radītās pārmaiņas ikdienas solī. Lai arī šobrīd gājieni uz skaistumkopšanas saloniem, SPA, bibliotēku vai trenažieru zāli ir ļoti limitēti, tas nenozīmē, ka tev nevajadzētu atlicināt laiku sev. Praktizēt rūpes par sevi vari pat neizejot pa mājas durvīm. Lasi tālāk un uzzini, kā radīt dažus īsus, bet saturīgus mirkļus tikai sev.
Lasīt vairāk

Jautājumi, kuru uzdošana sev var mainīt dzīvi

Kad dzīvē viss nenotiek gluži tā, kā vēlētos, pastāv iespēja, ka neesi uzdevusi sev pareizos jautājumus, lai iegūtu atbildes, kas bruģētu tavu ceļu uz laimi. Ar būtiskākajiem jautājumiem savā "Linkedin" profilā dalījies amerikāņu psihologs, vairāku grāmatu autors un emocionālās inteliģences pētnieks Treviss Bredberijs.
Lasīt vairāk

Mieru, tikai mieru! Iekštelpās viegli veicamas darbības stresa mazināšanai

Foto: Shutterstock

Mēs dzīvojam laikā, kurā ir daudz nezināmā. Covid-19 pandēmija ir lielākā vai mazākā mērā ietekmējusi ikvienu no mums, kas, saprotams, var radīt stresu. Lai satraukums nepārvērstos nopietnākās veselības problēmas, tam laicīgi jāpievērš uzmanība. Par laimi – ir daudz vienkāršu nodarbju, kas palīdz stresa mazināšanai un ko itin viegli īstenot ikdienā.
Lasīt vairāk

Ducis 'ne': lietas, ko emocionāli un garā stipri cilvēki nedara

Stiprināt un veidot savu personību nepieciešams visas dzīves laikā, tādēļ, ja līdz šim sevišķi nav sanācis mirklis pie šīs idejas pieķerties, nekad nav par vēlu, lai to sāktu darīt. Padomos par to, ko emocionāli un garā stipri cilvēki nedara, savā "Linkedin" profilā dalās amerikāņu psihologs, vairāku grāmatu autors un emocionālās inteliģences pētnieks Treviss Bredberijs.
Lasīt vairāk

Kad vientulība vairs nav patīkama. Veidi, kā aizgaiņāt nomāktību

Foto: Shutterstock

Kāds piekritīs, kāds par katru cenu noliegs, taču tas ir fakts, ka mūsu platuma grādos dzīvojošos daudzi sauc par ziemeļniekiem – vientuļniekiem. Pavadīt laiku tikai ar sevi, savām interesēm un domām – tā ir svēta un pat veselīga lieta pie nosacījuma, ka neļauj sev patiesi justies vientuļi. Ja atstumtības sajūta no visas pasaules ieilgst, portāls "HealhLine" piedāvā izmēģināt vienu no variantiem, kā sevi iepriecināt, kad virsroku ņēmusi grūtsirdība.
Lasīt vairāk

Trīs pazīmes, kas vēsta – labākais dzīvē vēl tikai priekšā

Cilvēkam ik pa laikam prātā ienāk tādi eksistenciāli jautājumi kā "kāda ir dzīves jēga", "kāds ir mans liktenis", "kur ir manas spēju robežas" un vēl, un vēl. Cilvēks ikdienā tiecas pēc maksimuma, cenšoties atrast, piemēram, labāko darbu un atbilstošāko dzīves partneri, taču reizēm tas nenotiek uz sitiena. Iespējams, vēl nav pienācis īstais brīdis, tāpēc labākais dzīvē vēl tikai gaidāms.
Lasīt vairāk

Kā atšķirt depresiju no slikta garastāvokļa un kas palīdzēs pārvarēt šo stāvokli

Foto: Shutterstock

Kad brīvdienas un vasara ir beigusies, un saule debesīs redzama īsāku laiku, skumjas, slikts garastāvoklis un enerģijas trūkums var būt raksturīgi. Tomēr daži rod spēku piecelties, staigāt, darīt ierastos darbus un izbaudīt pat sīkumus, bet citi krīt arvien dziļāk skumju purvā, līdz beidzot bez palīdzības no tā izkļūt kļūst neiespējami. Depresijai nerūp gadalaiks, darbs, finansiālais stāvoklis vai ģimenes stāvoklis. Kā pastāstīja psiholoģe un psihoterapeite Inga Juodkūne, svarīgi laikus pamanīt un meklēt palīdzību. Kādas ir depresijas pazīmes un kā rīkoties, ja tās pamani.
Lasīt vairāk

10 veidi, kā kopā ar bērnu šo gadu padarīt laimīgāku

Foto: Shutterstock

Jaunā 2021. gada sākumu daudzi gaida kā gaismu tuneļa galā. Aizgājušais gads nav bijis viegls nevienam, bet jo īpaši ģimenēm ar bērniem, kad bija jāpielāgojas neskaitāmiem jauniem apstākļiem. Kāds cīnījies ar slimību, tuvinieka aiziešanu, darba zaudēšanu, mentālās veselības izaicinājumiem, trauksmi, ko izraisījuši daudzie aizliegumi un jaunā kārtība. Turklāt to, ka aizvadītais gads nav bijis normāls, jūt arī bērni, kuriem ir trauksmes, bezpalīdzības un frustrācijas sajūtas.
Lasīt vairāk

'Ātrā palīdzība' garastāvokļa uzlabošanai – noderīgi paņēmieni laimes sajūtas vairošanai

Lai gan šķiet, ka vasara ir gadalaiks, kurā vēlme priecāties par dzīvi, to baudot pilniem malkiem, rodas gluži dabiski, arī gada siltajā un saulainajā sezonā varam justies nomākti. Sliktā noskaņojuma iemesli var būt dažādi, un par tiem šoreiz nerunāsim. Tā vietā piedāvājam dažādus paņēmienus noskaņojuma uzlabošanai, kas garantē tūlītēju rezultātu. Lūk, "ātrā palīdzība" tavam garastāvoklim, ja smaids un dzīvesprieks šķiet aizmaldījušies neceļos!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!