Foto: Publicitātes foto
22. februārī Eiropā tiek atzīmēta diena noziegumos cietušajiem, lai vairotu sabiedrības izpratni par noziegumu veidiem un to novēršanas iespējām. Latvijā cietušie var gūt atbalstu vairākās vietās, tostarp krīzes centros, nevalstiskajās organizācijās un sociālajos dienestos.

Katru gadu Eiropā apmēram 75 miljoni iedzīvotāju kļūst par noziegumu upuriem, piedzīvojot fizisku, emocionālu vai cita veida kaitējumu, stāsta biedrībā "Skalbes". Lai šādos brīžos sniegtu operatīvu emocionālo atbalstu, jau septīto gadu Latvijā darbojas atbalsta tālrunis 116006, šogad nodrošinot arī bezmaksas juridiskās konsultācijas. Savukārt brīžos, kad cietušais vēl nav gatavs runāt, var izmantot sarakstes iespēju mājaslapā "Cietušajiem.lv". Pērn šādu atbalstu izmantojuši gandrīz 2000 iedzīvotāju. "Tālrunis sniedz emocionālu, psiholoģisku atbalstu un, protams, informatīvu, piemēram, daudzi jautā par to, kā rakstīt policijā iesniegumu, par valsts kompensācijām. Lielākā daļa zvanītāju ir par vardarbību un vardarbības draudiem," saka atbalsta tālruņa 116006 koordinatore, biedrības "Skalbes" pārstāve Santa Laimiņa.

Tas apliecina, ka aizvien vislielākā problēma ir vardarbība ģimenē, taču visbiežāk cietušie to slēpj. Klīniskā un konsultatīvā psiholoģe Madonas slimnīcā Evija Rozenlauka: "Tādās situācijās ļaunums šķiet drošāks, jo tas ir pazīstams. Cilvēkam ir vairāk bail no nezināmā – kā būt brīvam, kā būt ārā no attiecībām. Cilvēks, kurš ir ilgstošā vardarbībā, iemācās kļūt nejūtīgs."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!