'Mans brālis ir gūstā.' Ukrainietes Marijas dzīve, sērojot un cīnoties par tuvu cilvēku
Foto: Privātais arhīvs
Ukrainiete Marija Sokola kopš pagājušā gada 29. aprīļa katru mēnesi 29. datumā savā "Facebook" kontā ieraksta laiku, kas pagājis, kopš viņas brālis, civiliedzīvotājs Boriss Klečovs no Melitopoles, saņemts gūstā. Zvani, iesniegumi, informācijas drumslu savākšana, lai vismaz zinātu, ka brālis ir dzīvs. "Tas ir ļoti briesmīgs stāvoklis, ko grūti aprakstīt vārdiem – es izjūtu zaudējumu, taču – par dzīvu cilvēku. Tas ir tāds kā bipolārs stāvoklis, kad tev tuvais cilvēks ir atņemts un tu nevari viņam piezvanīt, nezini, kas ar viņu notiek, zini vien to, ka viņš ir apdraudēts, un nav jausmas, kā viss beigsies. Tu visu laiku sēro un vienlaikus ceri..." tā Marija apraksta šīs desmit mēnešus ilgās mokošās sajūtas.

Elektrība Kijivā, kur Marija dzīvo 26 stāvu mājas 12. stāvā, brīžiem ir un dažkārt nav, tāpēc mums ne uzreiz izdodas izveidot kontaktu. Galu galā norunājam telefoninterviju nedēļu pirms 24. februāra, kara sākšanās gadadienas. Šoreiz elektrība brīvdienās pat vairākas dienas esot bijusi – varot justies kā cilvēks. Tā gan esot mazākā problēma, jo pie praktiskas dabas grūtībām cilvēks pierod. Pie neziņas par tuva cilvēka likteni – nepierod.

Turpinot raksturot sajūtas, kas viļņveidīgi pārņem šajā neziņas laikā, Marija atklāj: "Brīžiem esmu vilnī, kad pārņem trauksme, bailes, neziņa, nogurums, tad piemeklē tādas kā apgaismības dienas, kad parādās cerība, ne gluži miers, bet emocionāls klusums, tukšums... Pēc tam no jauna rodas gan dusmas, gan naids – dusmas uz sevi par bezspēcību, dusmas uz cilvēkiem, kuri brāli paņēma gūstā. Milzīgs emociju spektrs. Tas visu laiku mainās, un es tajā visā "vāros", tas ir briesmīgi. Pirmajā mirklī, kad uzzināju, ka brālis ir paņemts gūstā, es vienkārši iekritu dīvānā, ielīdu ar seju spilvenā un kaucu bez apstājas. Tad beidzot es piecēlos un domāju – vajag kaut ko darīt. Un es sāku zvanīt uz policiju, pildīju kaut kādas anketas. Sazinājos ar iespējamām pazudušo un ieslodzīto apmaiņas aģentūrām. Tas bija kara sākums, un nebija zināms, kādus soļus spert. Vajadzēja sakopot prātu un rīkoties – piezvanīt vēl kaut kur, uzrakstīt vēl kādu iesniegumu. Uzraksti, uz kādu brīdi mazliet nomierinies. Pēc tam atkal pārņem dažādas emocijas, tu viņās iegrimsti un visu atkal izdzīvo...

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!