autisms, psihoemocionālā veselība
Foto: Shutterstock
Piedaloties ārstiem, nozares ekspertiem, NVO un lēmējvaras pārstāvjiem, un arī vecākiem, Latvijas Autisma apvienība 27. aprīlī no plkst. 15.00 līdz 17.00, "Facebook" tiešraidē meklēs atbildes uz aktuālajiem jautājumiem par bērnu nākotnes iespējām Latvijā un kas jaunajiem pieaugušajiem palīdzētu veiksmīgāk iekļauties sabiedrībā.

Ikvienam bērnam ir tiesības uz gaišu un mierpilnu nākotni, taču daudzu bērnu nākotne ir pavisam neskaidra. Latvijā ir vairāk nekā 3000 bērnu, kuriem dažādu psihisku un uzvedības traucējumu dēļ (autiskā spektra traucējumi, šizofrēnija, garīgā atpalicība u.c.) ir piešķirta invaliditāte, un viņiem ikdienā nepieciešams vecāku un apkārtējo atbalsts.

Cilvēka dzīves kvalitāti nosaka iespējas attīstīt savas spējas, būt sev piemērotā izglītības un darba vidē, saņemt kvalitatīvus ārstniecības pakalpojumus, veidot attiecības ar citiem cilvēkiem, piedalīties sabiedrības dzīvē un veidot pašam savu dzīves telpu. Diemžēl daudzi no šiem priekšnoteikumiem daļai sabiedrības netiek nodrošināti cieņpilni un atbilstoši viņu pamatvajadzībām. Vai, sasniedzot pilngadību, bērnam būs iespējas iegūt izglītību un strādāt? Vai bērnam būs mājas? Vai un kā bērns spēs par sevi parūpēties?

“Autisma diagnoze ietekmē ne tikai bērnu, bet arī visu ģimeni, it īpaši nākotnes perspektīvas. Ja bērns neiekļaujas izglītības iestādē, nesaņem nepieciešamo atbalstu, nereti kāds no vecākiem ir spiests pamest darbu, bet bērnam ar katru gadu samazinās iespējas apgūt prasmes, kas nepieciešamas neatkarīgai dzīvei un karjerai. Mums kā sabiedrībai ir svarīgi radīt drošu un iekļaujošu vidi, kurā bērns var attīstīt savas unikālās spējas un talantus, uz tiem būvējot savu nākotni, kā arī vecākiem būtu iespēja īstenot savus talantus, profesionālās prasmes, dzīvot savu dzīvi, maksājot nodokļus un pilnvērtīgi piedaloties sabiedrības dzīvē”, tēmas aktualitāti skaidro Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa.

Diskusija tiek veidota, pamatojoties uz iepriekš veiktu vecāku aptauju, kurā īpašo bērnu vecāki tika aicināti dalīties ar ikdienas dzīves izaicinājumiem, lai atrastu bērnam piemērotu vidi un atbalstu. Tiks meklētas atbildes uz tēmām par veselības aprūpi, izglītību, dzīves apstākļiem un nodarbinātību, atbildot uz jautājumiem – kāds ir bērna potenciāls iekļauties sabiedrībā un dzīvot pēc iespējas patstāvīgāku un jēgpilnāku dzīvi? Kā atļauties dārgās un grūti pieejamās terapijas? Vai iekļaujošā izglītības sistēma tiešām spēj iekļaut? Vai bērnam nākotnē būs darbs, ņemot vērā, ka šobrīd tikai 16% no 20 tūkstošiem darbspējīga vecuma cilvēku ar garīga rakstura funkcionāliem traucējumiem ir nodarbināti? Vai atradīsies vieta dzīvei grupu mājā, kuru šobrīd tik ļoti trūkst? Vai īpašie bērni tiek audzināti dzīvei pansionātā?

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes un risinājumus meklēs paneļdiskusijas dalībnieki:

  • Dr. Ņikita Bezborodovs, bērnu psihiatrs,
  • BKUS Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs;
  • Dr. Elmārs Tērauds, psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents;
  • Līga Bērziņa, Latvijas Autisma apvienības vadītāja;
  • Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs;
  • Mečislavs Maculēvičs, darba devēju pārstāvis, "Rimi Baltic" Personāla vadības direktors;
  • Elīna Celmiņa, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece;
  • Rimma Beļikova, Veselības ministrijas veselības aprūpes departamenta vecākā eksperte;
  • Ilze Rudzīte, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos;
  • Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.

Diskusiju vadīs Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras Eiropas studiju fakultātes vadītājs, žurnālists Mārtiņš Daugulis.

Paneļdiskusiju tiešraidē varēs vērot Latvijas Autisma apvienības "Facebook" lapā, Invalīdu un to biedru apvienības “Apeirons” "Facebook" lapā, "LSM" un "Delfi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!