mobings, ņirgāšanās, emocijas, uzvedība, izsmiešana, skola, izglītība
Foto: Shutterstock
Ņirgāšanās ir izplatīts vardarbības veids izglītības vidē, ar ko bērni un pusaudži var saskarties jebkurā izglītības posmā. Dati liecina, ka Latvijā izglītības iestādēs vidēji katrs trešais bērns ir pieredzējis ņirgāšanos, tādēļ, visticamāk, arī tava bērna pieredzē ir kāds ņirgāšanās gadījums. Šķietami, ka tagad ir vasara, un bērni mazāk saskaras ar šādām situācijām, tomēr socializēšanās jau tāpat notiek – nometnēs, pagalmā, bērnudārzā.

Ņirgāšanās bērnam var radīt ļoti nopietnas sekas gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Pētījumi un dati norāda, ka pastāv saistība starp izglītības vidē piedzīvotu ņirgāšanos un fiziskām, psihiskām, emocionālām vai sociālām problēmām, kādas attīstījušās vēlākās dzīves laikā, tādēļ ir būtiski ņirgāšanos novērst. Veselības ministrijas (VM) speciālisti ir sagatavojuši materiālu "Kā pasargāt bērnu ņirgāšanās. Ieteikumi visu vecumu bērnu vecākiem", kas tapis Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" īstenošanas gaitā.

Vecāku loma ir ļoti nozīmīga ņirgāšanās prevencijā (pasākumu kopums, kuru mērķis ir samazināt iespēju, ka ņirgāšanās notiks), atklāšanā un novēršanā, jo vecāki savus bērnus pazīst vislabāk un pirmie spēs pamanīt izmaiņas bērna noskaņojumā un uzvedībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!