Palielinās novārtā pamesto un bīstamos apstākļos augušo bērnu skaits
Foto: Shutterstock

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm pasaulē aptuveni viens miljards bērnu (2–17 gadu vecumā) pēdējā gada laikā ir pieredzējuši fizisku, seksuālu vai emocionālu vardarbību vai arī tikuši pamesti novārtā. Bērnībā piedzīvotā vardarbība ietekmē bērna veselību un labsajūtu visā dzīves laikā. Cilvēkiem, kuri bērnībā ir pieredzējuši vardarbību, arī turpmākajā dzīvē ir augstāks risks kļūt par vardarbības upuriem vai arī pašiem kļūt par varmākām, tādējādi bērnības vardarbības pieredzi nododot nākamām paaudzēm, minēts statistisko datu krājuma "Bērni Latvijā 2023" nodaļā "Bērni un sabiedrībā nevēlamas parādības".

Latvijā vairāk nekā trešdaļa 18 līdz 74 gadu vecuma iedzīvotāju norādīja, ka bērnībā ir saskārušies ar vardarbību. 2021. gadā 37,4 procenti Latvijas iedzīvotāju apgalvoja, ka bērnībā ir pieredzējuši pret sevi vērstu fizisku vai emocionālu vardarbību no tēva vai mātes, un 36,3 procenti – novērojuši vardarbību vecāku starpā un to netieši izjutuši pret sevi. Vardarbību no tēva puses visbiežāk pret sevi izjuta vīrieši.

2021. gadā 26,7 procenti vīriešu apgalvoja, ka bērnībā no tēva kaut reizi izjuta fizisku vardarbību, savukārt starp sievietēm šis īpatsvars bija ievērojami mazāks – 13,4 procenti. Tēva emocionālā vardarbība pret vīriešiem un sievietēm izpaudās līdzīgāk, jo bērnībā emocionālo vardarbību no tēva izjuta 26,9 procenti vīriešu un 20,5 procenti sieviešu. Savukārt atbildes par bērnībā pieredzēto vardarbību no mātes starp abiem dzimumiem būtiski neatšķīrās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!