Lai gan skolēnu somas parasti ir piekrautas un piebāztas līdz pēdējai iespējai, šie smagumi patiesībā nav muguras sāpju cēlonis - šādu pārsteidzošu atklājumu izdarījuši zinātnieki, kas strādā Mičiganas universitātes Veselības pētījumu programmā.
Daudzus gadus eksperti brīdinājuši, ka bērnu mugursomu svaru vajadzētu samazināt, ka mugursoma jānēsā uz abiem pleciem, lai izlīdzinātu slodzi, un ka soma no muguras jānoņem, tiklīdz tas ir iespējams.

Taču zinātnieka Endrjū Heiga veiktā pētījuma rezultāti rāda, ka šīs smagās somas patiesībā nedeformē bērnu muguras. Heigs ir Mičiganas universitātes Mugurkaula programmas medicīniskais direktors un universitātes medicīnas skolas asociētais profesors.

"Nav iegūti nekādi pārliecinoši zinātniski pierādījumi, kas apstiprinātu apgalvojumu, ka skolas mugursomas smagums ir faktors, kas izraisa muguras lejasdaļas sāpes augošiem bērniem," savā ziņojumā raksta Heigs.

Viņa pētījuma rezultāti norāda uz to, ka ar muguras sāpēm drīzāk saistāmi tādi faktori kā bērna fiziskās aktivitātes līmenis un ķermeņa svars.

Veicot šo pētījumu, Heigs aptaujāja septiņus līdz 15 gadus vecus skolēnus, uzdodot jautājumus par mugursomu izmantošanu, muguras sāpēm, aktivitātes līmeni un transporta veidiem, ko bērni izmanto, dodoties uz skolu. Bērni un viņu mugursomas tika nosvērtas, tika reģistrēts arī bērnu auguma garums. Šie skaitļi tika izmantoti, lai noteiktu mugursomas smagumu attiecībā pret bērna ķermeņa svaru.

Gandrīz visi skolēni atzina, ka ik dienu uz skolu dodas ar mugursomu plecos. Trešās klases skolēni savās somās vidēji nes 5,7 procentus no sava ķermeņa svara, bet pamatskolas vecāko klašu skolēnu mugursomu svars sasniedz vidēji 11,4 procentus no viņu ķermeņu svara.

Lielākā daļa bērnu ignorē ieteikumu nēsāt mugursomu uz muguras, nevis viena pleca.

Vairāk nekā trešā daļa bērnu atzina, ka izjūt vismaz vienu muguras sāpju pazīmi. Tomēr pētījuma rezultāti rāda, ka šo bērnu mugursomas nebija smagākas kā bērniem, kuriem muguras sāpju pazīmju nebija.

Pētījumā arī neizdevās atrast saistību starp muguras sāpēm un somas nēsāšanu uz viena pleca.

Lielākiem bērniem muguras sāpes tika konstatētas biežāk nekā jaunākiem bērniem (45 procenti pret 15 procentiem). Speciālisti to skaidro ar fiziskās aktivitātes mazināšanos un vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanos vecākajās klasēs.

Profesors Heigs norāda, ka fiziski vingrinājumi saspiež un izstiepj mugurkaula diskus, kas darbojas kā trieciena amortizatori. Šī fiziskās aktivitātes ģenerētā kustība arī palīdz organismam uzsūkt barības vielas un skābekli, kas palīdz uzturēt diskus veselus. Bez šīs fiziskās aktivitātes mugurkaula diskiem sāk trūkt nepieciešamo vielu, un tas var kļūt par muguras sāpju cēloni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!